SaS prostredníctvom poslanca Alojza Baránika kritizuje prokuratúru za postup v prípade Moniky Jankovskej. Baránik tvrdí, že v takejto situácii nám pomôže už len zásadná reforma prokuratúry.
"Chceme navždy zmeniť doterajšie nastavenie prokuratúry ako právnej ochranky mocných. Budeme sa zo všetkých síl usilovať, aby sa skončilo nepochopenie toho, aký mala a má súčasná právna úprava prokuratúry vplyv na systémové porušovanie práva a na spravodlivú spoločnosť," tvrdí Baránik.
Reagoval tak po tom, čo mala prokurátorka zmariť výpoveď Jankovskej, v ktorej chcela bývalá sudkyňa "namočiť veľké ryby."
Chcela namočiť veľké ryby
Túto informáciu dnes priniesol portál Topky.sk. Podľa ich informácií mala Jankovská ešte pred dvoma mesiacmi poslať z väzby list riaditeľovi NAKA Branislavovi Zurianovi a chcela s políciou spolupracovať.
Z výpovede, ktorá sa mala uskutočniť v júni, však nakoniec nič nebolo. Bývalá sudkyňa opustila priestory NAKA v Nitre bez toho, aby prehovorila. Už vtedy sa špekulovalo o tom, že Jankovská išla na NAKA pôvodne kvôli tomu, že chcela vypovedať o komunikácii s Marianom Kočnerom a o ďalších prípadoch.
Zurian mal o výpoveď Jankovskej prejaviť záujem, stretnutie s obvinenou mu však mala podľa Topiek zakázať dozorujúca prokurátorka Valéria Simonová. Dôvody, prečo sa tak malo stať, nie sú známe.
"Topky.sk zistili, že Jankovská ponúkla dôkazy a informácie o trestnej činnosti jedného z najväčších oligarchov Slovenska a minimálne jedného bývalého ministra," informuje portál o tom, čo Jankovská chcela povedať polícii.
Reakcia prokuratúry
Baránik aj preto kritizoval, že "práve v zlomových situáciách, ako je táto, sa prokuratúra systematicky stavia na stranu doterajšieho „systému“. Systému, v ktorom majú vždy neoprávnenú výhodu tí, ktorí bránia Slovensku v rozvoji demokracie a právneho štátu."
Špeciálna prokuratúra však pravdivosť článku namieta. "Obvinenej príslušníci Policajného zboru umožnili vypovedať, ale obvinená zmenila názor a nevypovedala," povedala pre HN hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová s tým, že prokurátorka postupovala v súlade so zákonom.
ÚŠP vo svojom stanovisku kritizuje aj prístup Topiek. Tie vo svojom texte uvádzajú, že s otázkami sa obrátili aj na samotnú prokuratúru, tá však nemala odpovedať. "O žiadnych otázkach, ktoré mal vraj redaktor zaslať v súvislosti so svojím pripravovaným článkom dozorujúca prokurátorka nemá vedomosť, ani tlačové a informačné oddelenie žiadnymi otázkami od redaktora nedisponuje," tvrdí Tökölyová.
Hovorkyňa úradu upozornila aj na to, že vyšetrovanie je momentálne neverejné a informácie redaktorovi mali byť posunuté zo strany obhajoby. "Je pritom prirodzené, že obhajoba poskytuje verejnosti informácie takým spôsobom, aby tieto vyzneli iba v prospech obvinených. Z tohoto uhla je preto potrebné nazerať aj na dôveryhodnosť tvrdení, ktoré sa objavili v predmetnom článku," uviedla Tökölyová, podľa ktorej je článok napísaný jednostranne.