Jedna z najväčších tráum, s ktorou sa Slovensko dodnes nevyrovnalo, je únos syna prvého slovenského prezidenta Michala Kováča. Toho koncom augusta 1995 násilne zavliekli do Rakúska. Pre kauzu Technopol bol totiž na neho vydaný medzinárodný zatykač. Kováč mladší bol v Nemecku spájaný s podvodom za takmer dva milióny dolárov. Osem mužov v dvoch autách mu prehradilo cestu, pomocou vyhrážok ho zatiahli do jedného z áut, kde mu dávali elektrošoky a násilne do neho vliali fľašu alkoholu. Z organizovania únosu je podozrivá Slovenská informačná služba, ktorej vtedy šéfoval nominant HZDS Ivan Lexa. Na zapojenie tajnej služby poukázal jej niekdajší zamestnanec Oskar Fegyveres. V čase, keď sa skrýval v zahraničí, zahynula jeho slovenská spojka Róbert Remiáš, po tom, ako mu v aute vybuchla nálož. Celú kauzu sa dodnes nepodarilo vyšetriť. Bránia tomu takzvané Mečiarove amnestie, ktoré sa poslanci viackrát neúspešne pokúsili zrušiť, no bezvýsledne. Naposledy tomu zabránil Smer a SNS na decembrovom zasadnutí parlamentu. Koalícia prijala len vyhlásenie, ktorým amnestie odsúdila.TASR/Drahotín Šulla
StoryEditor

Zavlečenie Kováča mladšieho je obrovskou hanbou pre Slovensko, tvrdí vyšetrovateľ

30.08.2020, 09:48
Autor:
TASRTASR
Syn slovenského prezidenta bol násilne zavlečený do rakúskeho Hainburgu 31. augusta 1995.

Zavlečenie syna slovenského exprezidenta Michala Kováča mladšieho do Rakúska je špecifikom Slovenska a je obrovskou hanbou, že sa na únose podieľali osoby zo štátnych orgánov.

Povedal to bývalý vyšetrovateľ a v súčasnosti obhajca Peter Vačok pri príležitosti 25. výročia únosu, ktoré uplynie v pondelok.

"Obdobie po roku 1989, aj keď je to obdobím, ktoré pre mnohých naplnilo veľké očakávania, má aj svoje temné stránky. Jednou z nich je obrovský nárast trestnej činnosti. Boli to zločinecké organizácie, veľa násilnej a majetkovej trestnej činnosti," povedal Vačok.

"Špecifikum tohto obdobia je aj trestná činnosť úplne iného charakteru, a to je zavlečenie syna prezidenta SR. Taký prípad som osobne nikdy v živote nezažil a myslím si, že nikto, kto žije v tomto štáte. Je to špecifikum pre SR," pripomenul Vačok, ktorý bol jedným z vyšetrovateľov tohto trestného činu.

"Na druhej strane je aj obrovskou hanbou, že sa na takomto trestnom čine podieľali osoby, ktoré boli začlenené do štátnych orgánov štátu, kde práve bol prezidentom otec priameho poškodeného, voči ktorému bol tento trestný čin nasmerovaný," zdôraznil.

"Možno nikto by nemal mať taký záujem ako ja na objasnení, respektíve usvedčení páchateľov tohto trestného činu, pretože som bol priamo zainteresovaný ako vyšetrovateľ. Vo vyšetrovaní sa nemohlo pokračovať z dôvodu zneužitia amnestií, neochoty na prokuratúre a, samozrejme aj z politiky vyšetriť tento trestný čin," povedal.

"Na druhej strane musím vychádzať aj z toho, že máme nejaký účel trestu, vôbec účel trestného konania, a po viac ako štvrťstoročí postaviť niekoho a vyvodzovať mu trestnoprávnu zodpovednosť a ešte v situácii, keď rozhodujú medzinárodné súdy a inštitúcie, tak neviem si predstaviť skôr ako po 30 rokoch zmysluplné rozhodnutie na slovenských súdoch," uviedol na margo toho, či je možné po dlhých rokoch páchateľov právoplatne odsúdiť. Domnieva sa, že účel to nemôže plniť žiadny.

Syn slovenského prezidenta bol násilne zavlečený do rakúskeho Hainburgu 31. augusta 1995. Z organizovania činu bola od počiatku podozrievaná Slovenská informačná služba (SIS) exriaditeľa Ivana L.
Amnestie expremiéra Vladimíra Mečiara vyhlásené v roku 1998 pre páchateľov boli zrušené poslancami Národnej rady SR až 5. apríla 2017.

Prípadom sa začal zaoberať Okresný súd Bratislava III. Ten v júni 2019 konanie vo veci Ivana L. a spol. prerušil s tým, že predloží Súdnemu dvoru EÚ na rozhodnutie prejudiciálne otázky. Stanovisko Súdneho dvora EÚ považuje za nevyhnutné na ďalší procesný postup vo veci.

01 - Modified: 2021-12-16 08:28:42 - Feat.: - Title: Luxemburg rozhodol. V prípade Mečiarových amnestií môže byť na Lexu a spol. vydaný zatykač 02 - Modified: 2021-06-17 09:15:25 - Feat.: - Title: Zásada "ne bis in idem" nebráni zatykaču v prípade únosu Michala Kováča mladšieho 03 - Modified: 2019-12-30 15:00:32 - Feat.: - Title: Andruskó si môže odsedieť menej ako 15 rokov, hovorí známy vyšetrovateľ 04 - Modified: 2019-12-30 14:41:04 - Feat.: - Title: Andruskó si môže odsedieť menej ako 15 rokov, hovorí Peter Vačok 05 - Modified: 2019-10-22 15:19:30 - Feat.: - Title: Objednávateľa vraždy je ťažké nájsť. Keď Kočnera obžalovali musia mať dosť dôkazov, hovorí bývalý vyšetrovateľ
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. august 2022 03:59