Igor MatovičYoutube
StoryEditor

Pred vládou protestovali nepočujúci, nedostali peniaze. Rýchlo ten problém vyriešime, je to na hanbu, odkázal Matovič

02.09.2020, 15:35
Autor:
TASRTASR
Na protestnej akcii nepočujúci žiadali aj okamžité vyplatenie odrobenej práce tlmočníkov.

Z dôvodu chýbajúcich tlmočníkov pre nepočujúcich na vládnych tlačových konferenciách protestovali v stredu pred Úradom vlády desiatky ľudí.

Žiadali vyplatenie peňazí pre tlmočníkov

Ako poukázal predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik, netlmočilo sa už dva týždne a tlmočníci za doterajšiu polročnú prácu nedostali ani zaplatené. Úrad vlády reagoval, že situáciu rieši, tlmočníkom chce zmluvu ponúknuť do konca týždňa.

Žiadame okamžité obnovenie tlmočenia na Úrade vlády,“ povedal Cehlárik. Tvrdí, že Úrad vlády porušuje právo na prístup k informáciám, nepočujúci nerozumejú, čo sa na tlačových konferenciách deje a nedostávajú dôležité informácie. Predseda zväzu nepočujúcich poukázal na to, že situáciu je možné riešiť ústavnou žalobou. „Takéto riešenie použijeme, len keď vyčerpáme všetky možnosti a budeme vidieť, že cesta je nepriechodná,“ doplnil pre TASR Cehlárik.

Na protestnej akcii nepočujúci žiadali aj okamžité vyplatenie odrobenej práce tlmočníkov. Za svoju prácu na Úrade vlády nedostali zaplatené od februára. Podľa Cehlárika boli tlmočníci doposiaľ trpezliví pre vážnosť situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Bez zmluvy

Tlmočníci chodili na takmer všetky tlačovky, nemali však uzatvorenú žiadnu zmluvu s Úradom vlády,“ vysvetlil vedúci Úradu vlády SR Július Jakab. „Tlmočnícke služby sme zastavili do momentu, kým nebudeme mať spoločne podpísanú zmluvu.“

Tlmočníkov pre nepočujúcich pre tlačové konferencie spojené s krízovým štábom malo ešte vo februára zazmluvniť Ministerstvo vnútra.

Podľa Jakaba teraz vznikol rozpor, keď ministerstvo nevedelo čo má a nemá platiť.

Jakab ozrejmil, že zmluva Úradu vlády je aktuálne vo finálnej podobe, situáciu by chceli vyriešiť do konca tohto týždňa. Predchádzajúca práca tlmočníkov bude podľa Jakaba vyplatená ministerstvom vnútra. Cehlárik poznamenal, že žiadnu zmluvu zväz s ministerstvom nepodpisoval.

Reakcia premiéra

„V živote som nemal informáciu, že tlmočníci, ktorí poctivo tlmočili, že by nemali vyplatené faktúry. Verím, že veľmi rýchlo ten problém vyriešia, lebo to je na hanbu," povedal Matovič.

01 - Modified: 2022-05-26 19:03:06 - Feat.: - Title: Chcú poslanci od RTVS nemožné? Okamžite titulkujte hokej, žiadajú. Televízia sa bráni 02 - Modified: 2022-03-23 08:57:04 - Feat.: - Title: Minister Naď: Pri S-300 nebudeme brať do úvahy akékoľvek vyhrážky od vojnových štváčov z Moskvy 03 - Modified: 2022-02-02 10:11:17 - Feat.: - Title: ZMOS protestuje pred úradom vlády: Ohrozujete samosprávy a zhoršujete život ich obyvateľov 04 - Modified: 2021-12-10 17:02:06 - Feat.: - Title: Komisia odporučila vláde ako kandidáta na šéfa Protimonopolného úradu Matúša Medveca 05 - Modified: 2021-11-23 23:09:31 - Feat.: - Title: Významný nápad študentky. Aplikácia nahradí titulky pre nepočujúcich
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. december 2022 14:51