TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Korčok vyzval ľudí, aby nezabúdali na holokaust a poučili sa z minulosti

08.09.2020, 22:16
Autor:
TASRTASR
Minister zahraničia poznamenal, že je smutné, že aj po skončení druhej svetovej vojny sa v spoločnosti ozývajú hlasy spochybňujúce holokaust.

Spoločnosť bez historickej pamäti stráca schopnosť sebareflexie a vytvára tak podmienky na opätovné zlyhania v prítomnosti aj v budúcnosti. Napísal to v utorok večer na Facebooku minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý sa v SR pripomína 9. septembra.

Korčok apeloval na základný odkaz obetí a preživších holokaustu - nezabúdať. "Poučme sa z chýb našich predkov, aby nám tie naše nemuseli pripomínať naši potomkovia," vyzval.

Minister poznamenal, že je smutné, že aj po skončení druhej svetovej vojny sa v spoločnosti ozývajú hlasy spochybňujúce holokaust. Odsúdil takisto posilňovanie antisemitských nálad vo svete, ako aj netoleranciu voči odlišným skupinám ľudí.

"Minulý týždeň sme si pripomenuli nielen 75. výročie skončenia najväčšej vojny v histórii ľudstva, ale aj 81. výročie jej začiatku. Napriek tomu, že výrazná väčšina ľudstva dnes žije v mieri a bezpečí, vo svete evidujeme nárast násilia, netolerancie a segregácie či už z rasových, etnických, jazykových, politických či náboženských dôvodov," napísal Korčok na sociálnej sieti.

"Boj proti nenávisti a netolerancii, nemôže zostať len v rukách štátnych orgánov. Ak máme uspieť, musí sa to stať celospoločenským úsilím," vyzval minister.

Korčok v utorok spolu s nemeckou veľvyslankyňou Barbarou Wolfovou otvorili v Primaciálnom paláci koncert venovaný pamiatke obetí holokaustu a rasového násilia. Zároveň vyjadril presvedčenie, že aj takéto podujatie prispeje k úsiliu a stane sa účinným prostriedkom boja proti šíriacej sa nenávisti a radikalizácii.

01 - Modified: 2023-03-20 11:05:00 - Feat.: - Title: Arizácie vrhajú tieň na Slovensko dodnes, väčšina ich aktérov sa po vojne nedostala ani pred súd 02 - Modified: 2023-02-18 06:37:38 - Feat.: - Title: Večná nenávisť: Korene antisemitizmu siahajú až do staroveku, jeho dôvody neboli iba náboženské 03 - Modified: 2023-01-30 09:10:00 - Feat.: - Title: Deň, keď demokraciu porazil nacizmus. Hitler už krátko po prevzatí moci začal ukazovať, ako chce vládnuť 04 - Modified: 2023-01-27 18:10:48 - Feat.: - Title: Osvienčim bol oslobodený. Putin dnes po Európe však buduje nové tábory, vyhlásil Morawiecki​ 05 - Modified: 2023-01-27 18:10:30 - Feat.: - Title: Putin vyzdvihol sovietsky podiel na boji proti nacizmu. Len včera Rusko vyslalo na Ukrajinu 70 rakiet
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. marec 2023 05:14