StoryEditor

Vážny sa obráti na Ústavný súd: Za dôvody môjho odvolania by sa hanbil aj piatak na škole

09.09.2020, 13:55
Autor:
redredTASRTASR
Podľa Fica sa odvolanie uskutočnilo nedôstojne a, ako uviedol, "čerešničkou na torte" je to, že vláda hneď aj zvolila Vážneho nástupcu, a to bez výberového konania.

Odvolanie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho, ktoré v stredu odsúhlasil vládny kabinet Igora Matoviča (OĽANO), bude predmetom súdneho skúmania.

Vážny sa chystá obrátiť na Ústavný súd. Uviedli to v stredu predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico a Vážny, ktorý je poslancom Národnej rady (NR) SR za túto stranu.

​Podľa Fica sa odvolanie uskutočnilo nedôstojne a, ako uviedol, "čerešničkou na torte" je to, že vláda hneď aj zvolila Vážneho nástupcu, a to bez výberového konania.

Vážny na brífingu povedal, že sa obráti na Ústavný súd. "Na základe takéhoto dilentanzimu nemôžem nič iné robiť, len sa obrátiť na Ústavný súd. Sú to také argumenty môjho odvolania, za ktoré by sa hanbil žiak piatej triedy a nie to ešte minister," povedal Vážny.

Dodal, že keď ho chceli predstavitelia vlády odvolať, mali to spraviť bez udania dôvodov. "Znôžkou hlúpostí sa dehonestoval nielen minister, ale aj celá vláda. Žasnem nad tým, na aké dno padla slovenská vláda," kritizoval Vážny.

Ako informoval Fico, Vážny dostal od ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) v pondelok (7. 9.) list s informáciou, že minister v stredu navrhne vláde jeho odvolanie.

Ako to potvrdil aj Krajniak, do 9. hodiny v stredu mal Vážny doručiť svoje stanovisko, čo aj urobil – vláde poskytol 80-stranový dokument s argumentmi na svoju obhajobu. "Odvolávanie bolo o 10. hodine ako prvý bod. Generálneho riaditeľa ani len nezavolali na rokovanie. Povedzte mi, kto z nich si prečítal tých 80 strán textu," kritizuje Fico.

Krajniak uviedol, že na odvolanie Vážneho boli splnené dôvody. Od prvého dôvodu, čím malo byť uzatvorenie zmlúv so strážnou službou Bonul priamo na rokovaní aj upustil, čo je podľa Fica trápne.
Za najdôležitejší dôvod odvolania však Krajniak považuje porušovanie zákona o finančnej kontrole.

"Niekoľkokrát sa stalo, že do parlamentu išiel návrh rozpočtu SP s výdavkami, o ktorých doterajší riaditeľ vedel, že sú podhodnotené," vysvetlil Krajniak. Vážny však podľa Fica vždy postupoval podľa limitu, ktorý SP udelilo Ministerstvo financií.

"Tretím dôvodom je, že je zadokumentovaných viacero prípadov, keď SP nevydávala v prípade súbehu otcovskej dovolenky a pracovného pomeru rozhodnutie o tom, že takýto nárok zamieta, ale poslala iba oznámenie," vymenoval Krajniak. Podľa Fica išlo len o 14 mužov, ktorí poberali materskú. "SP s nimi najskôr klientskym spôsobom komunikovala, že porušili nejaké právne predpisy, a potom bolo doručené rozhodnutie," uviedol Fico.

"Vždy som dodržiaval zákony a právny poriadok Slovenskej republiky," deklaruje odvolaný riaditeľ Vážny s tým, že žiaden zákon neporušil ani v SP.

"Doslova ma uráža nielen nízka odborná úroveň až diletantizmus, ale aj to, že si súčasný minister a vláda dovolili vôbec takéto argumenty dať na stôl," uviedol Vážny.

Ako povedal, pri súčasnom "diletantizme" vlády je v podstate aj rád, že už s takými "arogantnými amatérmi" nebude musieť spolupracovať.

01 - Modified: 2020-09-09 11:58:11 - Feat.: 0 - Title: Juraj Káčer sa vzdal postu viceprimátora Bratislavy. Vallo už má jeho nástupkyňu
01 - Modified: 2022-09-30 14:24:42 - Feat.: - Title: Pri energiách sa ukázala mocenská pozícia veľkých štátov v Európskej únií, tvrdí Robert Fico 02 - Modified: 2022-09-13 12:21:08 - Feat.: - Title: Koalícia podľa Fica nastavila nebezpečné parametre, upozornil na dôsledky 03 - Modified: 2022-09-08 11:36:07 - Feat.: - Title: Hamran očakáva od Žilinku, že sa vloží do prípadu štvorice vyšetrovateľov NAKA. Krizuje Ficove vyjadrenia 04 - Modified: 2022-09-08 09:54:58 - Feat.: - Title: Lekári už vystavili viac ako 40 000 ePN 05 - Modified: 2022-09-06 14:51:15 - Feat.: - Title: Výbor Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil konanie voči Robertovi Ficovi a Petrovi Pellegrinimu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2022 20:57