StoryEditor

Matovič varuje: Zaťahujeme poslednú záchrannú brzdu. Ak nezafunguje, čaká nás lockdown

11.10.2020, 18:07
Autor:
TASRTASR
Slovensko a jeho obyvatelia majú poslednú možnosť na to, aby boli opatrní a dodržiavali protiepidemické opatrenia, povedal premiér.

Slovensko sa v prípade aktuálnej situácie s pandémiou nového koronavírusu snaží zatiahnuť poslednú záchrannú brzdu. Ak nezafunguje, Slovensko čaká lockdown ako v Izraeli.

Po rokovaní ústredného krízového štábu to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO) s tým, že Slovensko a jeho obyvatelia majú poslednú možnosť na to, aby boli opatrní a dodržiavali protiepidemické opatrenia.

Predseda vlády chce so zástupcami Konferencie biskupov Slovenska (KBS) prediskutovať obdobie Dušičiek.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) upozornil, že ak časť ľudí, ktorá doteraz opatrenia nerešpektovala, nezmení svoje správanie, tak ani aktuálne sprísnenie opatrení nemusí byť dostatočné.

"Ak sa 35 percent populácie rozhodne, že to bude ignorovať, čaká nás kompletný lockdown," uviedol šéf rezortu zdravotníctva. Reprodukčné číslo je podľa Krajčího na úrovni 1,43, v lete bolo 1,15. Minister chce, aby sa Slovensko priblížilo k letným hodnotám.

Opatrenia, ktoré sa majú na Slovensku v najbližších dňoch sprísniť, budú podľa premiéra platiť, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod 500.

"Máme to v našich rukách. Skúsme urobiť všetko pre to, aby to bolo čím skôr," vyhlásil. Matovič avizuje, že sa plánuje stretnúť aj so zástupcami KBS, aby s nimi prediskutoval obdobie Dušičiek. "Môj cieľ je, aby sme to odložili do času, keď bude priaznivejšia pandemická situácia a cestovanie nebude spôsobovať potenciálne riziko," povedal predseda vlády.

​Ľudí vyzval, aby v týchto dňoch a týždňoch boli opatrní pri stretávaniach sa a neohrozovali starších, chorých či inú rizikovú skupinu obyvateľov. Dôrazne odporúča necestovať. "Mohlo by to spôsobiť, že nabudúce nebudeme navštevovať jeden hrob, ale viacero. Ľudí vyzval na zodpovednosť, inak podľa neho môžu všetky opatrenia "zahodiť do koša".

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) taktiež uviedol, že na Slovensku je potrebné celoplošne obmedziť stretávanie sa. Lokálny lockdown Oravy či Bardejova v súčasnej situácii už podľa Krajniaka nepomôže. Aktuálne už nie sú ani takzvané regionálne COVID-19 semafory. "O päť minút 12 sa snažíme dostať situáciu pod kontrolu. Choroba diktuje nám. Musíme začať my diktovať chorobe," skonštatoval.

Cieľom je podľa neho to, aby sa krivka pozitívne testovaných na COVID-19 začala na Slovensku splošťovať. To, že regionálny lockdown aktuálne nie je v hre, potvrdil aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), poukázal pritom na aktuálne čísla nakazených i šírenie nového koronavírusu na Slovensku.

Minister vnútra avizuje posilnenie kontrol zo strany polície i to, že policajti už nebudú len upozorňovať, ale aj rozdávať pokuty či prípad posunú na správne konanie.

01 - Modified: 2023-03-10 10:27:31 - Feat.: - Title: ​Mikasov úrad ruší povinnú izoláciu, covid sa dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení 02 - Modified: 2023-03-08 17:30:26 - Feat.: - Title: Európska komisia nedostatočne kontroluje využívanie peňazí z pandemického fondu, tvrdia audítori 03 - Modified: 2023-03-08 12:19:48 - Feat.: - Title: (Ne)premiér Heger sa dozvedel, kto vymyslel jeho stranu a čo má robiť 04 - Modified: 2023-03-06 15:12:52 - Feat.: - Title: Čínsky vodca upevňuje svoju moc. Pravou rukou mu bude muž, ktorý si nedokázal poradiť s covidom 05 - Modified: 2023-03-06 15:46:27 - Feat.: - Title: Prokurátor začal trestné stíhanie v súvislosti s manažmentom pandémie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. marec 2023 19:26