TASR/AP
StoryEditor

Vakcína je v Únii schválená. Zelenú jej dala aj komisia

21.12.2020, 14:15
Autor:
ČTKČTKTASRTASR
Na základe klinických štúdií a príbalového letáku, ktorý k vakcíne vydal Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov, má táto očkovacia látka 95-percentnú účinnosť.

Európska komisia dnes schválila podmienečnú registráciu vakcíny proti covidu-19 firiem Pfizer a BioNTech na trhu Európskej únie. Na tlačovej konferencii to oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Očkovať sa podľa nej začne vo všetkých členských krajinách naraz, a to 27. decembra a dvoch nadchádzajúcich dňoch.

​Vakcínu, ktorú vyvinula nemecká firma BioNTech, označila von der Leyenová za "skutočný produkt európskej inovácie".

"Dnes pridávame dôležitú kapitolu k európskemu úspechu. Schválili sme prvú bezpečnú a účinnú vakcínu proti COVID-19. Ďalšie vakcíny prídu čoskoro," uviedla šéfka exekutívy EÚ počas tlačovej videokonferencie.

Spresnila, že vakcína schválená eurokomisiou na používanie v EÚ bude k dispozícii pre všetky krajiny Únie súčasne a za rovnakých podmienok.

Pripomenula, že prvé dávky vakcín budú distribuované z Belgicka, kde sa nachádza jedno z výrobných oddelení spoločnosti Pfizer / BioNTech.

Podľa jej slov nadchádzajúce európske dni očkovania (27. až 29. december) budú "skvelým okamihom jednoty". Upozornila, že začiatok očkovacích kampaní je dobrý spôsob, ako ukončiť tento ťažký rok a začať novú kapitolu v rámci boja proti pandémii.

Vakcínu ešte pred tým schválila Európska lieková agentúra. 

"Pozitívne hodnotenie vakcíny od agentúry EMA je rozhodným momentom v boji proti ochoreniu COVID-19. Vakcíny sú naším lístkom, ako skoncovať s pandémiou, dostať naše životy opäť pod kontrolu a oživiť naše ekonomiky," zdôraznil na Twitteri predseda Európskej rady Charles Michel a vyzval vlády členských krajín Únie, aby vakcínu zavádzali "bezpečne, efektívne a spravodlivo".

Štátny ústav pre kontrolu liečiv uviedol, že "vakcína je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platných v Európskej únii," uvádza ŠÚKL vo tlačovej správe.

Vakcína s názvom Comirnaty sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé.

"Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka," píše ŠÚKL a dodáva, že v krajinách mimo EÚ sa po spustení očkovania vyskytli zriedkavé závažné alergické reakcie (anafylaxia).

Vakcínu vyvinutú spoločnosťami BioNTech a Pfizer už predtým schválili na použitie vo viacerých krajinách vrátane USA a Spojeného kráľovstva. Ide o tzv. mRNA vakcínu. Jej úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje nový koronavírus. Účinnosť a bezpečnosť vakcíny sa bude naďalej monitorovať.

21. máj 2022 07:20