TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Nevyhrážajte sa policajtom a prokurátorom, neriadi ich váš kamarát z Nitry, povedala Remišová Ficovi

31.01.2021, 11:43
Autor:
redredTASRTASR
Ministerka odmietla, že má vláda svojich ľudí vo vedení orgánov činných v trestnom konaní. Pripomenula, že nový šéf polície pôsobil na Úrade vlády za Roberta Fica.

Predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico namieta spôsob zatýkania viacerých osôb v poslednom období. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že ide o gestapácke praktiky a pokyny vlády. Odmietla to vicepremiérka a ministerka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Podotkla, že vo väzbe končia nominanti Smeru-SD, preto bol Fico podľa nej buď slabý premiér, pretože o ich činoch nevedel, alebo ich kryl.

"Chceme vzniesť oficiálny protest v mene všetkých ľudí na Slovensku proti týmto gestapáckym metódam, ktorých sme svedkami," povedal Fico a poukázal na postup polície pri piatkovej akcii Mýtnik. Podotkol, že to nebolo potrebné, lebo všetci zadržaní by dobrovoľne prišli vypovedať, ak by ich o to požiadali. Išlo podľa neho o politickú objednávku, aby sa vyvážili problémy premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Kritizoval i vystúpenie prokurátorov, ktorí sa podľa neho len snažili presvedčiť verejnosť, že viacerí zadržaní nie sú vo väzbe len na základe výpovede takzvaných kajúcnikov.

Mandát na očistenie Slovenska

"Vláda dostala mandát na to, aby očistila Slovensko od korupcie. Faktom je, že postupne vaši nominanti, jeden za druhým, končia vo väzení. Faktom je, že k týmto činom sa priznávajú oni sami," reagovala Remišová. Poukázala na to, že z 18 zadržaných sa desať priznalo. Vylúčila politické motívy a zásahy vlády do akcií polície. "Buď ste boli taký slabý premiér, keď najvyšší štátny úradník, šéf finančnej správy, je obviňovaný z takýchto činov, alebo ste to vedeli, len ste to kryli," dodala.

Ficove slová, že v budúcnosti budú musieť byť tieto udalosti preskúmané a bude musieť byť vyvodená zodpovednosť voči každému, kto sa dopustil zneužitia právomoci verejného činiteľa, označila Remišová za vyhrážanie sa policajtom a prokurátorom, ktorí si robia svoju prácu. "Neriadi ich váš kamarát z Nitry," povedala Ficovi s narážkou nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ktorý je aktuálne väzobne stíhaný a dlhodobo spájaný s Ficom a stranou Smer.

Odmietla, že má vláda svojich ľudí vo vedení orgánov činných v trestnom konaní. Pripomenula, že nový šéf polície Peter Kovařík pôsobil na Úrade vlády za čias Fica. Verí, že bude riadiť políciu nezávisle, nestranne a policajti budú mať voľné ruky. Pripomenula tiež, že generálneho prokurátora Maroša Žilinku zvolili aj hlasmi opozície a vo vedení NAKA ostáva nominant exprezidenta polície Milana Lučanského.

Fico poznamenal, že systém výberu šéfa polície je nastavený tak, že keby Kovaříka vláda vo funkcii nechcela, nebol by tam. "Držím mu palce, považujem ho za korektného človeka, ale čo má policajný prezident s vyšetrovaním konkrétnych trestných činov," poznamenal v súvislosti s Kovaříkom.

Predĺženie núdzového stavu

Na otázku o predlžovaní núdzového stavu Remišová reagovala, že pokiaľ bude situácia s pandémiou nového koronavírusu zlá, zrejme sa bude predlžovať. O ďalšom postupe by sa podľa nej malo rozhodnúť po odbornej debate s epidemiológmi a konzíliom odborníkov. "Núdzový stav vôbec nepotrebujeme v tejto krajine," reagoval Fico s tým, že slúži vláde len na obmedzovanie ľudských práv. Vláda podľa neho nezvláda pandémiu. Namieta i jej kroky pri plošnom testovaní voči samosprávam.

V súvislosti s očkovaním Fico poznamenal, že kampaň vlády je orientovaná len na pozitívne stránky vakcinácie. Trvá na tom, že by malo byť očkovanie dobrovoľné.

01 - Modified: 2021-01-28 16:04:14 - Feat.: 0 - Title: Musia odísť. Inak ako referendom ich nevieme dostať preč, tvrdí Fico o koalícii 02 - Modified: 2021-01-29 20:30:14 - Feat.: 0 - Title: Fico reaguje na akciu Mýtnik. Matovičovi poslal jasný odkaz 03 - Modified: 2021-01-17 18:43:14 - Feat.: 0 - Title: Remišová vysvetlila, prečo bola proti skríningu: Za ľudí má iný názor 04 - Modified: 2021-01-23 13:05:18 - Feat.: 0 - Title: Nedovolíme, aby sa tu páchali korupčné zverstvá. Urobte si Ficotest, povedal expremiér Remišovej 05 - Modified: 2021-01-26 15:32:54 - Feat.: 0 - Title: Remišová: Atmosféra v koalícii je napätá, z upozornenia úradu vlády by som nerobila senzáciu
01 - Modified: 2023-05-31 14:20:02 - Feat.: - Title: Úrad vlády odmieta útoky na štátnych zamestnancov a konšpirácie šírené Smerom 02 - Modified: 2023-05-31 12:35:53 - Feat.: - Title: Demokrati reagujú na Fica. Tvrdia, že šéf Smeru sa bojí 03 - Modified: 2023-05-31 10:46:54 - Feat.: - Title: Prieskum Medianu: Najvyššiu dôveryhodnosť z politikov má Čaputová 04 - Modified: 2023-05-31 09:16:45 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že úradníci a mimovládky mali označiť opozíciu za hybridnú hrozbu. Hovorí o diskreditácii 05 - Modified: 2023-05-29 15:40:17 - Feat.: - Title: Smer-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov. Mala by robiť na rozpočte, tvrdí Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. jún 2023 04:07