StoryEditor

Čaputová vyzvala Slovákov, aby sa zapojili do sčítania obyvateľov: Má to konkrétny vplyv na život ľudí

15.02.2021, 08:45
Autor:
TASRTASR
Vyplnenie sčítacieho dotazníka bolo podľa prezidentky Zuzany Čaputovej rýchle a pomerne jednoduché.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok zapojila do sčítania obyvateľstva. Urobila tak po prijatí predsedu Štatistického úradu Alexandra Balleka a generálnej riaditeľky sekcie sociálnej štatistiky a demografie úradu Ľudmily Ivančíkovej.

Sčítanie je podľa hlavy štátu dôležité pre praktické využitie.

Vyplnenie sčítacieho dotazníka bolo podľa Čaputovej rýchle a pomerne jednoduché.

Prezidentka do sčítania povzbudila aj ďalších ľudí a poprosila tiež, aby so zadaním dát pomohli technicky menej zdatným ľuďom. "Je to príležitosť raz za desať rokov odovzdať údaje štátu práve pre to, aby z toho mohli vyplývať naše práva a možnosti," povedala Čaputová.

Dodala, že to nie je iba o zbere dát bez ďalšieho využitia a sčítanie má konkrétny vplyv na život ľudí. "Od toho sa odvíjajú informácie alebo suma peňazí, ktoré vaše obce a mestá môžu cez podielové dane dostať," poznamenala hlava štátu s tým, že z toho vyplývajú aj isté oprávnenia pre národnostné menšiny.

Na margo toho, že v sčítavacom dotazníku ostali zachované dve otázky o národnosti, Čaputová uviedla, že by nebolo správne, ak by sa hárok menil na poslednú chvíľu. Nebolo by to podľa nej ani v súlade s pravidlami.

"Som rada, že zostala možnosť uviesť dve národnosti. Som za to, aby sa to interpretovalo ako dve rovnocenné možnosti," podotkla hlava štátu.

Na Slovensku sa od pondelka začína sčítanie obyvateľov. Prvýkrát vo svojej histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a je plne elektronické. Obyvateľ sa sčíta sám.

Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra.

01 - Modified: 2023-01-28 21:12:02 - Feat.: - Title: Pavel zatelefonuje Zelenskému, chce ísť na Ukrajinu spolu s Čaputovou 02 - Modified: 2023-01-26 10:46:48 - Feat.: - Title: Prezidentka vymenovala štyroch rektorov vysokých škôl, hovorí o momente zodpovednosti 03 - Modified: 2023-01-30 11:26:51 - Feat.: - Title: Cítia sa bezpečnejšie, priznávajú sa k LGBTI+. Ľudia z generácie Z sú na svoju orientáciu hrdí 04 - Modified: 2023-01-25 22:36:58 - Feat.: - Title: Prezidentka Zuzana Čaputová v Nemecku získa Cenu cisára Ota, dostala ju aj Merkelová 05 - Modified: 2023-01-18 18:25:54 - Feat.: - Title: Prezidentka Zuzana Čaputová zaslala Zelenskému sústrastný telegram, reaguje na nehodu vrtuľníka
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. február 2023 07:31