StoryEditor

Milióny naše duše nespasia, viac personálu však áno

20.03.2021, 23:00
Bola v programovom vyhlásení vlády a je v pláne obnovy. Na starostlivosť o psychicky chorých má ísť sto miliónov eur. HN urobili veľký prehľad o stave tohto medicínskeho odboru na Slovensku.

Mal 26 rokov. Erik, ktorého priezvisko máme v redakcii, rád pomáhal susedom, pracoval na čerstvom vzduchu, vyrábal klobásy a pil žinčicu zo salaša. Bol to mladík, akých sú na Slovensku tisíce. Od väčšiny jeho rovesníkov ho však líšilo niečo podstatné. Trpel bipolárnou afektívnou poruchou. Tá ho zatlačila do kúta a v jeden júlový deň si siahol na život.

Podľa posledných štatistík Národného centra zdravotníckych informácií bolo predvlani na Slovensku 498 dokonaných samovrážd. O tomto radikálnom kroku sa v médiách píše v pravidelnom intervale, keď sa preň rozhodne herec, politik či športovec. V oveľa nižšej miere sa však zverejňujú články o tom, čo často predchádza dobrovoľnému odchodu z nášho sveta – psychické problémy.


Chýba nám fyzično
Pandémia pritom túto problematiku značne podčiarkla. Podľa štúdie zverejnenej v špecializovanom medicínskom týždenníku The Lancet takmer pätina pacientov s chorobou COVID-19 vykázala znaky duševnej poruchy v priebehu troch mesiacov. Vedecký časopis Nature zas poukazuje na mimoriadny nárast psychiatrických ťažkostí v populácii od vypuknutia nákazy. Až 42 percent Američanov v decembri vyhlásilo, že mali príznaky spojené s depresiou či úzkostnými stavmi, kým medzi januárom a júnom 2019 ich bolo iba 11 percent.


Aj tieto neblahé dosahy sú spomenuté v časti plánu obnovy, ktorá je venovaná starostlivosti o duševné zdravie. Dokument je práve v medzirezortnom pripomienkovom konaní a Európskej komisii ho musí Slovensko predložiť do 30. apríla. „Pandémia a následne prijaté reštriktívne opatrenia viedli k obmedzeniu fyzických kontaktov, sociálnej izolácii a ekonomickej neistote,“ píše sa v stati. Na zlepšenie tejto oblasti zdravotníctva bude alokovaných sto miliónov eur. Financie majú byť rozdelené medzi päť hlavných pilierov. HN sa pozreli na výzvy, s ktorými sa u nás borí starostlivosť o duševné zdravie, na pozadí pripravovanej reformy. Tá bola pritom jednou z priorít zahrnutých v programovom vyhlásení vlády.

Vzácny personál
Práve ciele opísané v druhej oblasti programu považujú profesionáli sektora, ktorých oslovili HN, za jedny z najkľúčovejších. Ide totiž o akútne nedostačujúci personál v tomto medicínskom odbore. „Ak sa nevyrieši vážna kríza...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-18 13:47:10 - Feat.: - Title: České Ministerstvo financií pripravilo návrh možnej regulácie cien pohonných hmôt, marže sú vysoké 02 - Modified: 2022-08-17 12:01:18 - Feat.: - Title: Farmaceutické firmy sa už pripravujú na jesennú vlnu covid-19 03 - Modified: 2022-08-17 07:56:11 - Feat.: - Title: Kyjev postupuje šikovne. Rusov odstrihne od zásobovania, vyhladuje ich a donúti k dezercii, hodnotí generál 04 - Modified: 2022-08-12 09:54:07 - Feat.: - Title: Gröhling bude rokovať s Matovičovým rezortom. Chce riešiť peniaze pre školy z dôvodu zvýšených cien energií 05 - Modified: 2022-08-11 10:00:00 - Feat.: - Title: Najväčšia slabina ruskej armády. Experti odhalili, ako poraziť Putina
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. august 2022 00:45