StoryEditor

Rok kajúcnika: výpovede, samovraždy, obavy o život. Udávajú či len spolupracujú?

02.04.2021, 00:00
Inštitút „kajúcnika“ bol na Slovensku vytvorený v čase, keď tu bol organizovaný zločin na dennom poriadku.

Doslova masové, podľa niektorých až teatrálne zatýkanie obvinených za prítomnosti médií. Uvaľovanie dlhotrvajúcej väzby, prepúšťanie kajúcnikov na slobodu, ale aj pokusy o samovraždu. Toho všetkého sme svedkami ostatné mesiace.

Dôležitý policajný svedok exsiskár František Böhm, ktorý bol ako jeden z kajúcnikov na slobode, sa usmrtil strelou do hlavy.

Na základe jeho svedectva sa do väzby dostal aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kľúčový svedok Ľudovít Makó je aktuálne na slobode, ba podľa niektorých zdrojov sa ukrýva v zahraničí.

Bývalý námestník SIS Boris Beňa svojou výpoveďou doslova rozpútal vojnu medzi ním a šéfom NAKA Branislavom Zurianom. Beňa je napriek spolupráci stále vo väzbe a vypovedal už nielen o šéfovi NAKA, ale aj o šéfovi SIS.

Nielen týchto troch - Böhma, Makóa, Beňu - spája aktuálne medializované označenie „kajúcnik“, o ktorom sa vedie veľká polemika. Spochybňujú ho obvinení, niektorí politici aj sudcovia.

Zločinec, ktorý vypovedá

„V poslednom období ma v tres­tnom prá­ve prek­va­pi­la až ná­bo­žen­ská vie­ra v prav­di­vosť vý­po­ve­dí ka­júc­ni­kov, teda spolu­pra­cu­jú­cich ob­vi­ne­ných, či ko­run­ných sved­kov,“ reaguje sudca Krajského súdu Peter Šamko. „Or­gá­ny čin­né v tres­tnom ko­na­ní, sú­dy, či via­ce­ré mé­diá sa pri tej­to té­me dos­lo­va až pred­há­ňa­li v hľa­da­ní...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 22:41