Nemocnice počítajú aj s pacientkami, ktoré sú v štádiu tehotenstva a sú pripravené im poskytnúť plnohodnotnú starostlivosť.
Na brífingu o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pri príležitosti navštívenia Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Ďalšia výzva pred nimi
"Posledné dva roky boli veľmi ťažké, nielen táto klinika sa potýkala s pandémiou," komentuje momentálnu situáciu šéf zdravotníctva. Navzdory ešte stále prebiehajúcej epidemiologickej situácie konštatuje, že nemocnice vnímajú, že ďalšia výzva je pred nimi.
Podľa jeho slov sú pripravené aj špecializované oddelenia ako napríklad gynekológia či pôrodníctvo.
Riaditeľ nemocnice Roland Schaller poukazuje aj na dnešnú symboliku Medzinárodného dňa žien: "tento deň je výnimočný. Mám radosť, že môžeme vyjadriť vďaku ženám, aby ich život nesprevádzala bolesť. Som rád, že sme sa stretli práve na tomto oddelení."
Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský poukazuje na údaj, kedy "za posledné tri roky máme najvyšší počet pôrodov na Slovensku." Univerzitná nemocnica zároveň vedie aj v počte prirodzených pôrodov, teda nemocnica vykonala najmenej cisárskych rezov v rámci všetkých nemocníc na Slovensku.
Podľa dostupných informácií nemocnicu za posledné dva roky navštívilo 32 pozitívnych žien, z nich 22 boli aj budúce mamičky. Len jeden novorodenec sa narodil pozitívny na covid. Okrem jediného výnimočného prípadu, všetky pôrody dopadli dobre.
Voľné lôžka aj pracovné miesta
"Čo sa týka situácie na Ukrajine, sme pripravení na fakt, že z Ukrajiny budú chodiť aj budúce mamičky vo vyššom štádiu tehotenstva," konštatuje pripravenosť nemocnice Záhumenský.
Poukazuje aj na možnosť prijímania nového personálu. "Zároveň budeme radi, ak nám príde nový personál, máme otvorené dvere pre pôrodnú asistentku aj iný zdravotný personál," dodáva.
Medzi aktuálnymi témami rezonuje aj humanitárna pomoc. Šéf zdravotníctva hovorí o efektívnosti prípravy a dodania žiadaných prostriedkov pre Ukrajinu.
"V zrýchlenom procese, sme všetky potrebné veci nachystali a šiesteho marca sa odovzdali na ukrajinskej hranici. Celá táto pomoc vyšla na necelých šesť ton. To čo ukrajinská strana potrebovala, bolo nakúpené a dodané. Máme aj ďalšie požiadavky, ktoré budeme riešiť pravdepodobne zajtra na rokovaní vlády," uzavrel Lengvarský.