TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Voľba poštou aj zrušenie moratória. Poslanec SaS chce meniť pravidlá pre voľby

03.06.2021, 14:52
Autor:
TASRTASR
Návrhy na zmeny podal ako pripomienky k novele z dielne rezortu vnútra.

Poslanec parlamentu Ondrej Dostál (SaS) podal viacero pripomienok k návrhu novely zákona o výkone volebného práva z dielne rezortu vnútra.

Žiada úplne zrušiť moratórium na volebnú kampaň a obmedziť moratórium na zverejňovanie volebných prieskumov len na samotný deň volieb.

​Dvanásť pripomienok podala mimoparlamentná Občianska konzervatívna strana (OKS), ktorú Dostál vedie. Navrhuje tiež rozšíriť možnosť voliť poštou na všetky typy volieb. Navrhovaná legislatíva upravuje aj zákon o volebnej kampani.

Voľby bez moratória

Návrhom novely chce rezort zjednotiť volebné moratórium pre vedenie volebnej kampane, uverejňovanie prieskumov verejnej mienky, ako aj uverejňovanie informácií o kandidujúcich subjektoch v médiách, na 48 hodín pred dňom konania volieb. Dostál chce obmedziť moratórium na prieskumy iba na deň volieb.

"Zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov nie je opatrením v demokratickej spoločnosti nevyhnutným na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti, ako to predpokladá ústava," skonštatoval.

Poslanec tiež pripomenul, že na Slovensku bolo viacero volieb rôznych typov bez volebného moratória bez toho, aby to malo negatívne následky. Moratórium na volebnú kampaň zasahuje podľa Dostála do ústavou garantovanej slobody prejavu a práva slobodne šíriť informácie nad rámec vymedzený ústavou.

Ďalšou pripomienkou je rozšírenie možnosti voliť poštou pre všetky voľby, v súčasnosti tak môžu voliči urobiť len v parlamentných voľbách. Zároveň navrhuje, aby sa v zahraničí dalo voliť aj na zastupiteľských úradoch.

Zrušenie limitov na kampaň

Dostál tiež navrhuje vrátiť sa k dvojkolovej voľbe predsedov samosprávnych krajov a zaviesť ju aj pre starostov obcí a primátorov miest. Dvojkolový systém voľby podľa neho zvyšuje legitimitu zvoleného kandidáta. V pripomienke navrhuje, aby sa umožnilo v komunálnych a krajských voľbách kandidovať aj združeniam nezávislých kandidátov.

Navrhuje tiež zrušiť finančné limity nákladov na volebnú kampaň, obnoviť inštitút tretích strán, odlišných od kandidátov a politických strán, ktoré po registrácii štátnou volebnou komisiou môžu viesť kampaň. V ďalšej pripomienke napríklad navrhuje povinnosť vysielateľov odmietnuť v kampani vysielať extrémistickú reklamu.

Návrh novej legislatívy bol súčasťou medzirezortného pripomienkovania, ktoré sa skončilo v stredu (2. 6.). Novou legislatívou chce tiež rezort zaviesť, aby sa od roku 2022 voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov konali v rovnakom čase.

01 - Modified: 2022-11-13 14:55:32 - Feat.: - Title: Rómska, maďarská či ukrajinská. Poslanec a bývalý štátny tajomník sa hlási k trom národnostiam 02 - Modified: 2022-10-05 14:51:55 - Feat.: - Title: Dostál má pochybnosti o návrhu o hmotnej zodpovednosti politikov 03 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Takmer polovica ich platu ide každý mesiac na armádu. Proreformní ukrajinskí sudcovia pomáhajú krajine 04 - Modified: 2022-09-07 08:55:26 - Feat.: - Title: Korčok nekomentoval svojho možného nástupcu, Krajniak mená ministrov nepovedal 05 - Modified: 2022-04-14 17:12:47 - Feat.: - Title: Zvrat v SaS. Dostála v parlamente nahradí Kanuščák, Rudolf bude naďalej šéfovať hmotným rezervám
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2023 02:03