StoryEditor

Koaličná kríza: Tri scenáre, ako budú vládne strany riešiť konflikt

05.05.2022, 18:01
Budú sa strany tváriť, že sa nič nestalo, alebo nastane menšinová vláda či predčasné voľby? Odborníci načrtli tri scenáre, ako koalícia môže ďalej pokračovať.

Stredajšie hlasovanie parlamentu, ktorým poslanci odmietli vydať predsedu Smeru-SD Roberta Fica na väzobné stíhanie, spustilo jednu z najväčších koaličných kríz súčasnej vlády.

„Toto je najväčšia prehra politickej kariéry lídra OĽaNO. A porazil ho nielen jeho obľúbený koaličný partner, ale aj vlastné poslankyne. Už nikdy nebudú môcť hovoriť o boji proti korupcii,“ napísal predseda SaS Richard Sulík na sociálnej sieti.

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti mu kontroval podobným slovníkom. „Som sklamaný z prospechárskej kampane SaS voči nášmu hnutiu,“ priznal Matovič na sociálnej sieti. Zároveň sa konflikt vyostril.

Tvrdé slová

„Keď nám to (nejednotnosť pri hlasovaní – pozn. red.) potom vyčíta strana a jej predseda, ktorý len kvôli svojmu egu povalil Radičovej vládu a vybavili osem rokov vlády smeráckej mafie, je to až smutnosmiešne,“ obvinil Matovič svojho vládneho partnera.

Ešte predtým sa medzi sebou pohádali na tlačovej konferencii Igor Matovič a poslankyňa SaS Jana Bittó-Cigániková priamo v živom prenose pred televíznymi kamerami.

Dohrou krízy bola štvrtková výzva premiérovi Eduardovi Hegerovi. Sulíkovci mu cez tlačovú správu odkázali, aby krízu v koalícii začal...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 11:07