Eduard Heger a Mateusz MorawieckiTASR/J. Kotian
StoryEditor

Heger vo Varšave: Slováci by mohli mať výhody aj pri vstupe do Poľska

10.06.2021, 14:05
Autor:
TASRTASR
Slovenský premiér predstavil svojmu poľskému náprotivku Mateuszovi Morawieckemu iniciatívu, ktorú sa Slovensku podarilo dosiahnuť s niektorými krajinami.

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) predstavil svojmu poľskému náprotivku Mateuszovi Morawieckemu iniciatívu, ktorú sa Slovensku podarilo dosiahnuť s niektorými krajinami a vyrokovať benefity pre slovenských občanov v rámci cestovania.

Slovensko tieto výhody ponúka recipročne a bol by rád, keby sa k tejto dohode pripojilo aj Poľsko.

Dôležitý obchodný partner

Heger počas štvrtkovej oficiálnej návšteve Poľska informoval o dohode s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Chorvátskom, vďaka ktorej budú môcť zaočkovaní slovenskí dovolenkári cestovať do destinácií bez testu a bez nutnosti absolvovať karanténu, ak po ich prvej dávke akejkoľvek vakcíny proti covidu prešlo 22 dní.

Slovenský premiér by bol rád, keby slovenskí občania mohli za takýchto podmienok vstupovať aj na územie Poľska, ako aj poľskí občania na územie Slovenska.

Morawiecki na tlačovej konferencii uviedol, že mnohé krajiny si už vzájomne uznávajú očkovacie preukazy. Zdôraznil, že čo sa týka uznávania ruskej vakcíny Sputnik V, tak Poľsko uznáva len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Heger zdôraznil, že Poľsko je pre nás veľmi dôležitým susedom a partnerom a tretím najdôležitejším obchodným partnerom. "Spolupracujeme v oblasti ekonomickej a politickej, ale spája nás aj kultúrna a jazyková blízkosť. Čo napomáha aj spoločnému turizmu," povedal Heger. Pripomenul, že vlani navštívilo Slovensko viac než 100-tisíc poľských občanov.

Riešili aj výber DPH

Dôležitou témou rokovania bola aj oblasť výberu DPH, ktorá podľa Hegerových slov dlhé roky "kvárila" Poľsko i Slovensko. Podotkol, že spolupráca v tejto oblasti sa už začala a prudko sa rozvíja. Informoval, že obe krajiny si chcú naďalej intenzívne vymieňať informácie na úrovni finančných správ, aby sa podarilo odhaliť daňové podvody. "Toto meníme, toto naprávame, a verím tomu, že aj týmto podvodníkov odzvonilo,“ dodal.

Heger počas štvrtkovej návštevy Poľska položil popoludní vence k pomníku Čaty 535 Slovákov a k hrobu neznámeho vojaka. Navštívil tiež Slovenský inštitút vo Varšave. Na záver programu sa stretne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Súčasťou slovenskej delegácie sú štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus i štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec.

Heger svoju prvú návštevu Poľska od nástupu do úradu predsedu vlády SR ukončí vo štvrtok neskôr popoludní a odcestuje na Slovensko.

01 - Modified: 2022-08-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Novavax pohorel. Kým niektorí výrobcovia vakcín zarobili miliardy, známemu producentovi ušiel vlak 02 - Modified: 2022-08-11 08:56:21 - Feat.: - Title: Čínou sa šíri nový vírus, desiatky ľudí sa pravdepodobne nakazili od piskorov 03 - Modified: 2022-08-11 15:45:44 - Feat.: - Title: Pandémia sa upokojuje. Na jeseň však odborníci hlásia opätovné zosilnenie 04 - Modified: 2022-08-10 11:00:00 - Feat.: - Title: Ďalšia pandémia na obzore? V Číne objavili vírus, ktorý sa prenáša zo zvierat na ľudí 05 - Modified: 2022-08-11 15:23:33 - Feat.: - Title: Letíte na dovolenku? Zrušenie letu najviac hrozí v metropole Holandska (infografika)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. august 2022 02:08