Jeden z mála Slovákov, ktorý v ťažko skúšanej krajine prežil taký dlhý čas, Ivo Vaľko, sleduje situáciu v Líbyi po leteckých útokoch západných síl už z domova.
Pokoj však nenašiel, bojí sa o svojich kolegov z práce. "Pri vojenskej akcii môžu prísť o život, alebo ich môžu zraniť. Niekoľkokrát som volal môjmu priateľovi. Jeho mobilné číslo je buď nefunkčné, alebo vypnuté,“ hovorí Vaľko pre HN.
Vojenskú misiu spojeneckých síl odsudzuje. "Myslím si, že konflikt by sa dal vyriešiť aj bez vojenského zásahu. Neviem však ako, pretože nepoznám jeho skutočné pozadie.“
Jedno však vie určite - zatiaľ o návrate do Líbye ani neuvažuje. "Všetko závisí od toho, či nás zavolajú späť do práce. Som stále zamestnanec našej firmy.“
Jeho firma je už niekoľko týždňov odstavená. No nemyslí si, že pre vojnu bude nútená zatvoriť svoju pobočku. "Máme v Líbyi veľa dôležitých a drahých zariadení. Ak by sme ich nechali tam "napospas“, nebolo by to dobré.“