StoryEditor

RegioJet nás vydiera a ohovára, tvrdí primátor Nitry. A chystá žalobu

04.01.2015, 17:45
Autor:
TASRTASR
Primátor Nitry obviňuje RegioJet z ohovárania. Dopravcu na cesty nepustil kvôli preplnenej stanici.

Primátor mesta Nitra Jozef Dvonč podá v pondelok (5.1.) na Okresnú prokuratúru v Nitre trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania. Učiní tak v súvislosti s bilbordovou kampaňou súkromnej prepravnej spoločnosti RegioJet.

Ako Dvonč informoval TASR, zároveň vyzve listom tohto prepravcu na odstránenie bilbordov, ktoré považuje za znevažujúce. Obrátiť sa mieni aj na súd. „Súdnou cestou sa budem domáhať ochrany osobnosti a tiež dobrého mena mesta Nitra,“ uviedol primátor v písomnom stanovisku.

"Vitajte v krajine klientelizmu"

RegioJet spustil od Nového roka bilbodrovú kampaň, ktorou reaguje na Bratislavský a Nitriansky samosprávny kraj. Župy mu neudelili licenciu na autobusovú linku Bratislava – Banská Bystrica cez Nitru.

Zdroj: nitralive.sk

Kampaň Dvonč označil za štvavú, pričom konštatoval, že jej súčasťou sa stalo aj mesto Nitra. Tvrdenia v kampani považuje šéf nitrianskej samosprávy za klamlivé a zavádzajúce. „Vychádzajú z nezistených a nepotvrdených poznatkov, bez vecno-právneho základu,“ domnieva sa.

Dvonč vysvetlil, že v rámci správneho konania, vedeného samosprávnym krajom vo veci vydania licencie na zavedenie vnútroštátnej autobusovej linky, vydalo mesto Nitra stanovisko, ktoré nemalo podporný charakter v prospech RegioJetu. Dôvodom k zaujatiu negatívneho stanoviska podľa neho bolo, že v súčasnosti je už vydané stavebné povolenie na rekonštrukciu autobusovej stanice v Nitre, čo podľa neho neumožňuje v nasledujúcich dvoch rokoch vybaviť na nástupištiach ďalšie spoje.

Nitra však nevyšla súkromnému prepravcovi v ústrety aj preto, že jeho linka by spôsobila ďalšie zahustenie hlavných ťahov v meste, najmä Štúrovej a Cintorínskej ulice. „To je do istej miery zníženie životného štandardu obyvateľov mesta,“ domnieva sa Dvonč.

Napokon zavážil pri rozhodovaní fakt, že RegioJet chce nastúpiť na linku v prepravných časoch, v ktorých už zabezpečujú dlhodobo prepravu dotovaný a súkromný prepravca v dostatočnej kapacite.

„Podotýkam, že dotovaný a súkromný prepravca zabezpečujú aj menej lukratívne spoje do iných miest a odľahlejších obcí, kde vidíme dostatočný priestor na realizáciu pre ďalších dopravcov,“ ozrejmil primátor.

Mediálne vydieranie

Kampaň RegioJetu Dvonč osobne považuje za mediálne vydieranie v záujme získania licencie. „Čiže podnikateľského prospechu prostredníctvom vyvíjania tlaku v zaplatených reklamných článkoch a na bilbordoch. Za 100.000 eur sa dá aj napriek logickým argumentom vyvíjať tlak na vydanie licencie a manipulovať verejnú mienku vo svoj prospech,“ doplnil Dvonč.

RegioJet kampaň avizoval vlani v decembri. Šéf spoločnosti Radim Jančura pre spravodajský portál Aktuálne.sk povedal, že do nej investuje 100.000 eur a má trvať, kým nitriansky a bratislavský župani neodstúpia. Je totiž presvedčený, že licenciu nedostali pre dohodu žúp s lokálnymi prepravcami, ktorí sa boja konkurencie.

V piatok (2.1.) na kampaň reagoval aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo. Označil ju za nátlakovú a neštandardnú. Postup RegioJetu považuje za nátlakovú kampaň, ktorou núti kraj k vedomému porušeniu zákona.

"Pán Jančura veľmi dobre vie, že sme museli postupovať v zmysle zákona o cestnej doprave, podľa ktorého sa vyžaduje pre udelenie licencie súhlas všetkých dotknutých krajov. Nitriansky kraj vydal k žiadosti o licenciu nesúhlasné stanovisko. BSK vydal rozhodnutie, ktorým neudelil licenciu v súlade so všeobecnými záväzným predpismi. Právnická osoba RegioJet podala v zákonom stanovenej lehote odvolanie proti uvedenému rozhodnutiu, ktoré je v štádiu riešenia," povedal Frešo.

01 - Modified: 2007-02-07 13:08:00 - Feat.: 0 - Title: Schválením regulačnej novely prídeme o miliardy
01 - Modified: 2023-03-21 13:12:02 - Feat.: - Title: Hlboký pád známeho klubu. FC Nitra posiela mesto do konkurzu 02 - Modified: 2023-03-15 11:01:00 - Feat.: - Title: Mesto Nitra začína s výstavbou podjazdu pod Univerzitným mostom 03 - Modified: 2023-03-12 14:28:26 - Feat.: - Title: Mestské slávnosti v Nitre pripomenú aj okrúhle výročie príchodu Cyrila a Metoda 04 - Modified: 2023-03-06 09:45:37 - Feat.: - Title: HN24: Firmy ponúkajúce prácu sa predstavia na veľtrhu práce Kariéra EXPO 05 - Modified: 2023-03-02 11:43:13 - Feat.: - Title: Prímestské autobusy v Trenčianskom samosprávnom kraji sa zapojili do testovania predných brzdových svetiel
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. marec 2023 12:07