Úradníci, učitelia či policajti dostanú na budúci rok od štátu k základným platom navyše mesačne šestnásť eur. Po troch dňoch rokovaní sa na tom včera vo večerných hodinách nakoniec dohodli zástupcovia štátu a zamestnancov. Od nového roka si prilepší dokopy zhruba 343-tisíc pracovníkov verejnej aj štátnej správy. „Ide o široký aparát ľudí, nielen o úradníkov,“ zdôraznil tesne po rokovaní minister práce Ján Richter.
Zvýšenie miezd by malo štát podľa prepočtov ministerstva financií stáť dokopy 89 miliónov eur. „Môžem vyhlásiť, že sme schopní zvládnuť takýto dosah na štátny rozpočet vďaka zlepšujúcim sa parametrom ekonomiky, ktoré sa ukázali v druhom štvrťroku 2013,“ povedal minister financií Peter Kažimír. Viac však nekonkretizoval.
Z vládnych sľubov budú musieť samosprávy pokryť 28 miliónov eur. Táto otázka však ešte nie je úplne doriešená so Združením miest a obcí Slovenska. Otvorená ešte je tiež dĺžka dovolenky či príspevky do sociálnych fondov a iné benefity. „Nepredpokladám, že by sme sa nedohodli,“ konštatoval ešte medzi rokovaniami viceprezident Konfederácie odborových zväzov Stanislav Manga.
Keďže štát nezvyšuje platy percentuálne, ale pridá rovnakú sumu každému, najviac si polepšia zamestnanci s najnižšími zárobkami. Tých, ktorí majú plat do 352 eur, je podľa posledných meraní ministerstva práve viac než deväťtisíc. „Fixné zvyšovanie je typické pre dôchodky a jeho cieľom je znížiť sociálne rozdiely medzi chudobnejšími a bohatšími dôchodcami,“ myslí si prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Preto je podľa neho zvláštne, že sa to uplatňuje aj vo sfére platov. „Tie by totiž mali závisieť od výkonu zamestnancov štátu.“
Analytik INEKO Peter Goliaš upozorňuje, že „so zvyšovaním požiadaviek na samosprávy stúpa aj riziko zhoršenia ich hospodárenia v budúcom roku“. Už dnes sú pritom na tom niektoré župy skutočne zle. Podľa nedávanej analýzy inštitútu dlh trenčianskej a trnavskej župy dosahuje takmer 60 percent bežných príjmov predchádzajúceho roka. „To znamená, že sú blízko hranice, pri ktorej by podľa zákona už nemali mať možnosť prijať ďalšie úvery. Navyše, od roku 2015 bude platiť úprava, podľa ktorej budú v prípade prekročenia limitu platiť aj pokutu,“ uviedol v správe analytik spolupracujúci s INEKO Matej Tunega.
Na rok bez peňazí
Zástupcovia miest a obcí Slovenska považujú stabilizáciu odmeňovania vo verejnom aj štátnom sektore za potrebnú. Ako však povedal podpredseda ich združenia Jozef Turčány, niesť niekoľko miliónové bremeno bez pomoci štátu nebudú schopní. Podpis kolektívnych zmlúv tak bude závisieť aj od toho, či sa vráti rozdelenie podielových daní na úroveň z roku 2004.„Naše zásadné stanovisko je, že by sme sa mali vrátiť v rozdelení výnosu dane z príjmov fyzických osôb na pôvodnú úroveň 70,3 percenta, čo by vytvorilo priestor na isú stabilitu v našich rozpočtoch a naplnenie týchto požiadaviek,“ povedal Turčány.
Pripomenul, že samosprávy zaťaží aj 22 miliónové navyšovanie platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov. „Tento rok to máme pokryté cez päť percentné dofinancovanie účelovou dotáciou cez uznesenie vlády, ale na budúci rok už nie.“
Kažimír chce o tejto požiadavke samospráv rokovať. „Realita tej požiadavky sa bude veľmi odvíjať od splnenia alebo nesplnenia memoranda vládou a ZMOSom,“ dodal minister.