StoryEditor

Figeľ sa bojí odhalenia svojej neschopnosti, vyhlásila Flašíková Beňová

15.07.2014, 12:19
Autor:
tasr, stltasr, stl

Predseda KDH Ján Figeľ nechce pravidelné vystúpenia europoslancov v pléne NR SR možno aj preto, že sa bojí odhalenia svojej neschopnosti v pozícii eurokomisára. Myslí si to europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD).

"Ako bývalý vyjednávač pri vstupe SR do EÚ a neskôr aj ako komisár za SR mal Figeľ spraviť omnoho viac pre priblížene európskych inštitúcií občanom SR. Dnes sa bojí, aby poslanci EP pri svojich vystúpeniach nedemaskovali jeho vtedajšiu a žiaľ aj súčasnú politickú, odbornú a morálnu neschopnosť," uviedla pre TASR Flašíková Beňová.

V reakcii na Figeľove vyjadrenia, že europoslanci majú pracovať v európskych štruktúrach a nie v NR SR, povedala, že je smutné, keď sa takto vyjadruje o svojich kolegoch Anne Záborskej a Miroslavovi Mikolášikovi (KDH). "Je to prejav jeho arogantnej nadutosti," doplnila sociálna demokratka. Flašíková Beňová je za to, aby europoslanci dostali priestor v slovenskom parlamente.

Podobný názor má aj Richard Sulík zo SaS, ktorý nerozumie Figeľovmu odmietavému postoju. "Slovensko a slovenská politika sú čoraz viac ovplyvňované rozhodnutiami Bruselu, a preto považujem za dôležité, aby slovenskí europoslanci mali možnosť priamo informovať o dianí v europarlamente. Nerozumiem, že pán Figeľ chce tejto aktivite, teda informovaniu poslancov NR SR z prvej ruky, brániť," uviedol pre TASR Sulík.

Za priestor v NR SR je aj Miroslav Mikolášik z KDH. Zo slabej informovanosti verejnosti o aktivitách slovenských europoslancov viní médiá. Nepozdáva sa mu, že neinformujú o vystúpeniach europoslancov. "Médiá na Slovensku venujú celú svoju energiu dianiu v NR SR! Pričom viac ako 80 percent legislatívy schvaľujú slovenskí poslanci NR SR práve zákony prichádzajúce 'z Európy'," uviedol pre TASR Mikolášik. Zdôraznil, že prácu europoslancov treba ľuďom približovať. Ich neinformovanosť môže podľa politikov za rekordne nízku účasť v uplynulých eurovoľbách.

Figeľ vyhlásil že KDH nepovažuje za dobré a efektívne riešenie z hľadiska politického vzťahu, aby europoslanci opakovane pravidelne cez rok vystupovali v pléne NR SR. Zdôraznil, že europoslanci majú pracovať v Európskom parlamente. "Hlavná úloha europoslancov je pôsobiť v európskych inštitúciách, nie v Národnej rade," poznamenal Figeľ. Pripomenul, že europoslanci majú priestor v európskom výbore Národnej rady. Tam však podľa neho nechodia, prípadne sa objavia pred voľbami.

Ako bývalý eurokomisár považuje Figeľ za správne riešenie, aby slovenské výbory a plénum prerokovalo legislatívny a pracovný program Európskej komisie, ktorý prichádza vždy na jeseň a obsahuje zámery na nasledujúci rok. Slovenský parlament by podľa neho mohol byť takto lepšie informovaný a mohol sa k budúcej európskej legislatíve vyjadriť skôr, ako bude prijatá.

Europoslanci avizovali, že by chceli vystupovať aj v pléne Národnej rady SR. O priestor mienia požiadať predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) listom. Väčšina slovenských europoslancov plánuje list podpísať, problém s ním má Boris Zala aj Monika Smolková. Tí sa pre svoj kritický postoj dostali do sporu aj so svojimi spolustraníkmi zo Smeru-SD.

Možnosť vystupovať v pléne Národnej rady SR chcel dať pred časom do zákona Jozef Viskupič a Branislav Škripek (OĽaNO). Obaja kandidovali za europoslancov, Škripek uspel, Viskupič nie. Ich návrh v parlamente neprešiel. Viskupič pre TASR vtedy povedal, že mu Paška sľúbil, že bude k európskym témam sám pozývať europoslancov.

01 - Modified: 2006-08-04 19:03:46 - Feat.: 0 - Title: Anonym: Ultras k futbalu patria, ale...
01 - Modified: 2024-04-17 14:15:00 - Feat.: - Title: Piepergate zráža šance Leyenovej získať znova post. A kontroverzií pribúda 02 - Modified: 2024-04-11 20:49:02 - Feat.: - Title: Europarlament odobril rozpočtové hospodárenie Eurokomisii a jej agentúram. Záväzky majú rekordnú výšku 03 - Modified: 2024-04-11 12:36:16 - Feat.: - Title: Poslanci europarlamentu schválili reformu trhu s elektrinou, má chrániť spotrebiteľa pred kolísaním cien 04 - Modified: 2024-04-10 21:21:51 - Feat.: - Title: Europarlament predlžil pravidlá boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí online, pomôže platformám ho odhaliť 05 - Modified: 2024-04-06 17:58:01 - Feat.: - Title: "Sú pripravení ničiť." Scholz varoval pred voľbami do Europarlamentu pred nárastom pravicového populizmu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. apríl 2024 18:15