StoryEditor

Vláda zlyháva. Zdravotníctvo nikdy nebolo v horšom stave, tvrdí KDH

23.05.2014, 10:59
Autor:
tasr, stltasr, stl

Polčas vládnutia strany Smer-SD nie je zďaleka taký ružový, ako ho maľuje premiér Robert Fico (Smer-SD) a jeho ministri. Vláda a jej ministri totiž zlyhávajú takmer v každej sektorovej politike a ľudia to pociťujú v ich každodennom živote. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil predseda KDH Ján Figeľ s tým, že premiér a jeho ministri zlyhávajú, keď namiesto sľubovaných istôt prinášajú občanom neistoty. Podľa KDH to ľudia najviac pociťujú v nedostatku práce a stagnujúcom zdravotníctve.

Predstavitelia hnutia tvrdia, že dva roky sú krátky čas na to, aby bolo možné vidieť všetky výsledky vlády, avšak dostatočne dlhý na to, aby bolo možné hodnotiť snahu a dosiahnuté ciele vlády a ministrov. KDH poukazuje na tohtotýždňovú štatistiku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, podľa ktorej sa na Slovensku znížila nezamestnanosť pod 13 percent. To je podľa Figeľa len hra s číslami.

"Vláda a jej úradníci zmenou metodiky vyhnali desiatky tisíc ľudí z evidencie disponibilných uchádzačov o zamestnanie a tak naoko znížili vysokú nezamestnanosť na Slovensku," zdôraznil. Figeľ zároveň pripomenul viac ako 50 miliónov eur z eurofondov, z ktorých sa preplácajú mzdy mladým absolventom, ako aj škodlivú politiku vládnych stimulov. "Všetko sú to umelo vytvorené a neudržateľné pracovné miesta, na ktoré sa skladajú všetci občania. Vláda by mala prestať s presúvaním čísel z jednej tabuľky do druhej, s vytváraním nereálnych grafov a konečne prinášať skutočné riešenia," prízvukoval Figeľ s dôvetkom, že za 50 miliónov eur sa dá zamestnať až 40.000 ľudí.

Situácia v rezorte zdravotníctva je podľa bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika alarmujúca. "Slovenské zdravotníctvo nikdy nebolo v horšom stave, ako je dnes. Rýchlo rastúce dlhy nemocníc, neustále odkladanie systémových projektov, nečerpanie eurofondov predstavujú dnešný stav v rezorte. Čo je ešte horšie, všetky projekty, ktoré by mu mohli pomôcť, ministerstvo odkladá alebo vôbec nezvláda," pomenoval základné príčiny zlyhávania ministerky Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru-SD) jej predchodca Uhliarik.

Veľmi zlým rozhodnutím bolo podľa jeho slov opätovné odloženie spustenia projektu eHealth, ktorého odhadovaná ročná úspora v rezorte predstavuje až 100 miliónov eur. "Navyše sme prišli o 40 miliónov eur z eurofondov. Je to trestuhodný krok zo strany ministerstva, keďže dlh nemocníc rastie závratným tempom. Zadlženosť nemocníc dosiahla za dva roky 330 miliónov eur," upozornil.

Slabosť ministerstva zdravotníctva podľa neho potvrdzuje aj fakt, že v tohtoročnom rozpočte ide do zdravotníctva historicky najmenej za poistencov štátu. "Je to o 157 miliónov eur menej, ako tomu bolo v roku 2013. Ministerka zdravotníctva má veľmi slabý hlas vo vláde a v konečnom dôsledku na to doplácajú pacienti," zdôraznil. Ako tvrdí, nespustenie projektu DRG, kauza leteckej záchrannej služby, ignorovanie platových požiadaviek zdravotných sestier sú ďalšími prešľapmi v dvojročnom pôsobení ministerstva zdravotníctva.

"Nesystémovosť, odkladanie dôležitých krokov, množstvo chybných rozhodnutí. Nemôžem sa niekedy ubrániť dojmu, že celé zdravotníctvo funguje na základe plánu, ktorý pre žilinskú nemocnicu spracoval kotolník," uzavrel Uhliarik, ktorý pochválil Zvolenskú za "neschopnosť zrealizovať projekt jednej zdravotnej poisťovne".

01 - Modified: 2006-05-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Na Giro d´Italia sa cyklisti testovali pred Tour de France
01 - Modified: 2022-12-07 16:40:29 - Feat.: - Title: Ďuriš Nicholsonovej chystaný projekt má ambíciu byť vládnou stranou. "Pôjde o reálnu alternatívu" 02 - Modified: 2022-12-07 12:23:28 - Feat.: - Title: Vláda schválila národnú stratégiu riadenia hraníc aj vznik riadiaceho výboru 03 - Modified: 2022-12-07 08:46:21 - Feat.: - Title: Vláda bude rokovať o stratégii riadenia hraníc. Sledujte vyjadrenia ministrov 04 - Modified: 2022-12-06 10:10:17 - Feat.: - Title: Prebiehajú rokovania s vládou. Ak sa nedohodneme, budeme hlasovať za jej pád, vyhlásil Taraba 05 - Modified: 2022-12-05 17:49:57 - Feat.: - Title: Heger: Ak máme pomáhať ľuďom, nemôžu sa zavádať výdavkové limity. EK chápe, že sme v kríze
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. december 2022 09:31