StoryEditor

Sestry bojujú za vyššie platy. Na bilbordoch útočia na Fica

04.02.2014, 11:58
Autor:
tasr, stltasr, stl

Sestry pokračujú v boji za úpravu svojich platov bilbordovou kampaňou. Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) po Slovensku rozmiestnilo asi 30 bilbordov s nadpisom "Pán premiér, skúste si ľudí získať skutkami, nielen sľubmi". Predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) chcú takýmto spôsobom vyzvať, aby sa urýchlene zasadil za znovuprijatie zákona o mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, a to tak, aby boli zabezpečené aj peniaze na krytie vyšších platov.

Pre bilbordovú kampaň sa sestry podľa vlastných slov rozhodli, keďže premiér nereagoval na ich list z 9. decembra 2013, v ktorom ho žiadali o prijatie. "Chceli by sme pripomenúť, že na osobnom stretnutí počas trvania akcie Stanové mestečko na začiatku októbra minulého roku, pán premiér prejavil záujem riešiť situáciu aspoň sestier v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú v rukách miest a obcí, ako aj vyšších územných celkov," poznamenala dnes na brífingu pri bilborde v centre Bratislavy predsedníčka odborového združenia Monika Kavecká. Na otázku, či sestry dávajú premiérovi nejaký termín, Kavecká odpovedala, že sestry sú "už po termíne". V apríli podľa nej totiž uplynú dva roky, čo mali mať funkčný a platný zákon. "Po troch mesiacoch jeho platnosti bol vydaný na Ústavný súd SR, ktorý rozhodol, že je protiústavný, aj keď iba v jednej časti," pripomenula. Sestry sú tak podľa Kaveckej skoro dva roky "legislatívni bezdomovci". "Všetci zdravotnícki pracovníci v SR majú jasnú normu o odmeňovaní, iba sestry nie," podčiarkla.

Sestry podľa Kaveckej poslali na ministerstvo zdravotníctva vlastný návrh zákona o odmeňovaní sestier. "Doteraz nemáme žiadnu odpoveď," povedala predsedníčka. Požadované zvýšenie platov v tomto návrhu zákona je podľa nej približne v takej výške ako v pôvodnom zákone o mzdových nárokoch sestier.

Podľa ministerstva zdravotníctva (MZ) je zvláštne, že kampaň sestry spustili dnes, keď svoj návrh zákona o platoch rezortu zaslali len minulý týždeň v piatok (31.1.). "S návrhom sa okrem MZ SR musia oboznámiť a tiež vyjadriť aj ostatné strany odbornej diskusie k veľkému zákonu o usporiadaní platov zdravotníkov. Naozaj nie je reálne, aby sme v priebehu 24 hodín pripravili adekvátne stanovisko k návrhu zákona. Úprava platov zdravotníkov je vážny odborný problém s dosahom na celý rezort," reagovala hovorkyňa MZ Martina Lidinská.

Spájanie odbornej problematiky s politickou kampaňou, vníma ministerstvo veľmi negatívne. Legislatívna úprava sa podľa Lidinskej netýka iba sestier, ale sú do nej zakomponované aj ostatné zdravotnícke profesie. "Tie si tiež zaslúžia priestor na diskusiu a odborný a korektný dialóg. Tak ako tomu bolo doteraz, aj v súčasnosti k rokovaniam o návrhu zákona príde po preštudovaní všetkých pripomienok," dodala.

Bilbordová kampaň stojí sestry asi 4000 eur. Podľa Kaveckej ju odborové združenie financuje z členských príspevkov. Priznala, že krátko pred prezidentskými voľbami boli bilbordy drahšie.

01 - Modified: 2006-01-05 14:51:55 - Feat.: 0 - Title: Jan Čulík: Českí novinári nedajú dokopy gramotnú vetu
01 - Modified: 2023-03-14 20:34:42 - Feat.: - Title: Komentár: Novelizovaný zákon o mzdách vytvára diskriminačné prostredie 02 - Modified: 2022-12-08 13:54:10 - Feat.: - Title: Siamské dvojičky Carmen a Lupita: Aké je randiť v bezprostrednej blízkosti svojej sestry asexuálky? 03 - Modified: 2022-12-07 06:00:00 - Feat.: - Title: Lekárov v slovenskom zdravotníctve pribúda, u sestier je to pravý opak 04 - Modified: 2022-12-05 14:47:03 - Feat.: - Title: Komora sestier: Viaceré sestry stabilizačný príspevok nedostanú, hrozí ich odchod 05 - Modified: 2022-11-11 15:00:00 - Feat.: - Title: V platoch sú slovenskí lekári a učitelia ďaleko za Čechmi. Prečo? (analýza)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2023 00:38