StoryEditor

Naše súdnictvo opäť vážne ohrozuje Slovákov, tvrdia Sulíkovci

10.08.2015, 13:40
Autor:
SITASITA

Prepustenie jedného z údajných mafiánskych bossov Miroslava Štvrteckého na slobodu pre procesnú chybu strana Sloboda a Solidarita (SaS) pokladá za ďalší z dôkazov, že slovenské súdnictvo namiesto ochrany občanov pred páchateľmi trestných činov ich svojimi zámernými či náhodnými chybami vážne ohrozuje.

Niektorí ľudia nie sú morálne ani odborne spôsobilí nosiť sudcovský talár. Tieto persóny nielenže robia hanbu celej justícii, ale ich konanie je v priamom rozpore s verejným záujmom. Treba ich z tých talárov vyzliecť, to je základné východisko akejkoľvek justičnej reformy, ktorá má mať zmysel,“ povedal timlíder SaS pre Spravodlivosť Alojz Baránik.

Liberáli považujú za veľkú výzvu pre slovenskú políciu slová Róberta Jamricha, kľúčového svedka v procese s Miroslavom Štvrteckým, že sa dnes bojí o život.

Absolútne zásadnou vecou v boji s organizovaným zločinom je ochrana svedkov. Očakávam, že slovenská polícia poskytne svedkovi Jamrichovi ochranu pred akoukoľvek pomstou, pred akýmkoľvek revanšom. Je to vec spoločenského záujmu,“ zdôraznil podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara a ministra vnútra Roberta Kaliňáka Galko vyzval, aby situáciu okolo prepustenia Miroslava Š. nepodcenili. „Ďalšia takzvaná procesná chyba tentoraz na strane polície môže mať veľmi vážne následky nielen pred svedkov, ale pre celú spoločnosť, lebo sa ešte viac spochybní odhodlanie orgánov činných v trestnom konaní bojovať s organizovaným zločinom,“ uzatvoril podpredseda liberálov.

Okrem údajného šéfa jednej z vydieračských skupín na Záhorí Miroslava Štvrteckého je na slobode aj ďalších päť ľudí z tohto gangu. Špecializovaný trestný súd 15. júna na základe žiadosti odsúdených povolil obnovu konania v ich prípade. Miroslav Štvrtecký sa ako jediný odvolal voči tomuto rozhodnutiu, a tak o obnove konania rozhodoval senát najvyššieho súdu. Aj ten na základe nálezu ústavného súdu povolil obnovu konania.

Po rozhodnutí o povolení obnovy konania nebolo však neodkladne rozhodnuté o vzatí či nevzatí Miroslava Štvrteckého do väzby. O jeho vzatí Špecializovaný trestný súd rozhodol 23. júla, teda osem dní po povolení obnovy konania. Senát najvyššieho súdu ho preto prepustil z väzby.

Ako vysvetlil Peter Paluda, člen senátu najvyššieho súdu, ktorý tak rozhodol, „pochybenie nemožno napraviť novým rozhodnutím o vzatí do väzby, a preto senát obvineného z väzby prepustil“.

Miroslav Štvrtecký bol údajný šéf vydieračskej skupiny na Záhorí. Za vydieranie bol právoplatne odsúdený na 24 rokov vo väznici s maximálnym stupňom stráženia, deväť rokov si už odsedel. Pre procesnú chybu sa teraz dostal na slobodu.

Spolu s nim boli za založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, vydieranie či hrubý nátlak odsúdení aj ďalší členovia skupiny. Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca je celá vec škandál a je potrebné podrobne preveriť a zistiť, ako k takému pochybeniu mohlo dôjsť a kto je za to zodpovedný.

 

01 - Modified: 2007-08-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: ČÍM ŽIJEM
01 - Modified: 2022-08-11 05:29:31 - Feat.: - Title: Naše súdnictvo je na chvoste Únie spolu s poľským. Oproti Fínom má menej než polovičnú dôveru 02 - Modified: 2022-02-15 07:11:35 - Feat.: - Title: Rozmýšľam, či má ešte význam pokračovať, hovorí známy​ sudca. Zvažuje odchod do Česka 03 - Modified: 2022-01-06 17:51:33 - Feat.: - Title: Sudca Šamko: Vyšetrovatelia robia psychický nátlak, obvinených strašia. Chýbajú na to dôkazy, oponuje Kubina 04 - Modified: 2021-10-19 05:39:36 - Feat.: - Title: Poľsko požaduje, aby úniový súd skontroloval nominácie sudcov v Nemecku 05 - Modified: 2021-10-17 14:00:27 - Feat.: - Title: Kolíková predloží ďalšiu verziu súdnej mapy. Dialóg s Kollárom je dôležitý, tvrdí ministerka
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. august 2022 16:10