Marian Kotleba do politického pôsobenia vstúpil v roku 2003, kedy sa stal vodcom Slovenskej pospolitosti. Tá oslavovala klérofašistický slovenský štát. Strana bola neskôr zrušená, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s ústavou.
Marian Kotleba čelil niekoľkým obvineniam z trestných činov. Počas svojho prejavu pri príležitosti 70. výročia založenia Slovenského štátu chcel "otestovať demokraciu v praxi" a zakričal "na stráž!". Zadržala ho polícia a bol obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Bratislavská okresná prokuratúra stíhanie zastavila.
Video s prejavom, po ktorom zasahovala polícia. Na YouTube je pridaný pod profilom Slovenskej pospolitosti. Vo videu velebí prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa ako "jediného skutočného prezidenta" a vyzýva svojich priaznivcov, aby prezidentské voľby odignorovali. Po týchto slovách prichádza pozdrav "na stráž," následné zatknutie Kotlebu už v zázname chýba.
Počas kampane v župných voľbách v roku 2009 Kotleba na letákoch hlásal, že "odstráni nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov." Prokurátor ho obžaloval z hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Súd však stíhanie zastavil.
Kotleba bol na čele niekoľkých protirómskych pochodov. V roku 2009, počas pochodu v Šarišských Michaľanoch, musela zasahovať polícia. Rómov označuje za parazitov a genocídu Židov nazýval takzvaný holokaust. Slovenské národné povstanie pomenoval puč a partizánov ako banditov.
Zásah polície v Šarišských Michaľanoch
Kúpil pozemok v blízkosti rómskej osady v Krásnej Hôrke. Na pozemku pod hradom stojí sedem načierno postavených domov s rómskymi rodinami. Kotleba sa opakovane vyhrážal, že ich nechá zrovnať so zemou buldozérmi.
Kotleba vyzýva na nápravu pod hradom Krásna Hôrka
Dúhové pochody považuje Marian Kotleba za manifestáciu úchylnosti.