StoryEditor

KDH útočí na Polláka. Rómov podľa strany rozdeľuje

07.05.2014, 11:58
Autor:
tasr, stltasr, stl

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) Rómov nespája, ale ich rozdeľuje a je zvláštne, že tá istá osoba je zároveň opozičným poslancom a splnomocnencom vlády. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová s tým, že v prvej polovici volebného obdobia vlády Smeru-SD sa prehĺbilo napätie v spolužití medzi majoritou a Rómami, čo dokazujú mnohé medializované kauzy fyzického napadnutia, násilia a nespokojnosti občanov.

Opatrenia sa podľa Szitovej navrhujú a realizujú nekoordinovane a chaoticky. Dôkazom má byť nedodržiavanie prijatej stratégie s úlohami, časovými plánmi, financiami a zodpovednosťou konkrétnych inštitúcií. "Už dva roky tu mala byt monitorovacia správa o tom, čo sa napĺňa, avšak nič také sme nevideli. Stále totiž nebola schválená vládou," dodala Szitová. Pokračovaním nekoncepčného prístupu je podľa nej aj návrh Malej rómskej reformy, ktorú Pollák predkladá s poslancom Ľudovítom Kaníkom (SDKÚ-DS).

Líder KDH Ján Figeľ tvrdí, že bezproblémové spolužitie Rómov s väčšinovým obyvateľstvom a ich plná integrácia do spoločnosti zostávajú naďalej nesplneným cieľom v ponovembrovom vývoji našej krajiny. "KDH si uvedomuje vážnosť tejto témy, ktorá sa dotýka všetkých stránok spoločenského života začínajúc sociálnymi, ekonomickými, bezpečnostnými, ale aj kultúrnymi aspektmi," vyhlásil Figeľ.

Pripomenul, že základným kritériom KDH v politike je dobro človeka a jeho dôstojný život. Problém spolužitia s Rómami podľa hnutia patrí k najvážnejším a má už aj celoeurópsky charakter. "Vyžaduje si však viac systematické, ako marketingové riešenia, ktorými sme svedkami v dnešnej politike vlády a jej splnomocnenca Petra Polláka," uviedol Figeľ. Ako tvrdí, veľmi nízka životná úroveň, obrovská nezamestnanosť a chýbajúce vzdelanie sú hlavnými faktormi kritickej situácie v týchto sociálne vylúčených spoločenstvách. "KDH v spolupráci s odborníkmi ponúka konkrétne a systémové riešenia, ktoré by situáciu mohli meniť k lepšiemu. Avšak na to by bola potrebná ochota a odvaha vládnej strany Smer-SD," odkázal.

Bývalý splnomocnenec vlády Miroslav Pollák, ktorý je garantom prijatej Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020, si uvedomuje, že je to ťažká téma. "Vláda by sa mala držať tejto stratégie, nie vymýšľať živelné a nekoncepčné kroky ako to robí dnes," dodal.

01 - Modified: 2006-05-05 12:41:00 - Feat.: 0 - Title: Ministerstvo si počas štyroch rokov počínalo veľmi dobre
01 - Modified: 2022-09-28 10:00:00 - Feat.: - Title: Lekár Ján: Niektorí si myslia, že mám zahraničné korene. Keď im poviem, že som Róm, sú prekvapení 02 - Modified: 2022-08-31 14:00:00 - Feat.: - Title: Provokovali sme ľudí. Myslel som si, že homosexuáli sú problém, hanbím sa za to, hovorí bývalý extrémista 03 - Modified: 2022-08-13 07:00:00 - Feat.: - Title: Eurofondom sa hovorí aj rómske peniaze, ale Rómovia ich nevidia. Hovorí aktivista a divadelný režisér David 04 - Modified: 2022-08-10 04:39:51 - Feat.: - Title: Mimoparlamentné strany majú nevídanú podporu. Posilňujú sa progresívci aj Andrej Danko 05 - Modified: 2022-07-28 21:27:22 - Feat.: - Title: Desiatky Rómov museli pre napätie opustiť svoje domovy v Andalúzii v Španielsku, rasizmus silnie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. október 2022 15:46