StoryEditor

Fico nazval Matoviča klamárom. Ten ho obvinil, že zo Slovenska urobil Belize

16.10.2015, 11:03
Autor:
TASRTASR

Robert Fico vytvoril presný scenár a vedel, kedy a ako bude ukončené vyšetrovanie. Líder OĽaNO Igor Matovič to na dnešnej tlačovej konferencii uviedol v reakcii na zverejnené informácie polície, že nebola preukázaná skutočnosť existencie účtov premiéra a jeho manželky Svetlany v banke v Belize.

"Priatelia Roberta Fica dokonale splnili úlohu, zamietli jeho problém pod koberec," uviedol. Národná kriminálna agentúra podľa neho vôbec nemala záujem dôkladne vyšetriť prípad. „Spoľahli sa na akési pochybné potvrdenie, že tam premiér nemá žiadny oficiálny účet, to však nie je relevantný dôkaz toho, že tam nemá čierne peniaze,“ povedal Matovič. „Ak chcete skutočne preveriť podozrenie, urobíte v takomto prípade domové prehliadky, zhabete účtovníctvo a necháte poriadne preveriť. Polícia nič také neurobila,“ zdôraznil Matovič.

Ohradil sa tiež voči dnešným tvrdeniam, ktoré prezentoval Robert Fico na popoludňajšej tlačovej konferencii. Za nepravdivé označil jeho slová o verejnom obstarávaní za menej ako osem miliónov eur. Podľa Matoviča ide v skutočnosti o rámcovú zmluvu, ktorá je v centrálnom registri zmlúv vedená pod číslom OV 02 2004/000019, uzatvorenú na základe oznámenia vo vestníku verejného obstarávania medzi č. 248 zo dňa 12.8.2013 pod označením 19841-MST. Rámcová zmluva medzi Ministerstvom vnútra (MV) SR a istou poľskou spoločnosťou je na nákup ľahkých lesných a povodňových špeciálov 4x4, alternatívne 6x6. "Môžete si ľahko overiť, že rámcová zmluva je na 22,5 milióna eur, a nie, ako Robert Fico tvrdí, na menej ako osem miliónov," zdôraznil Matovič. "Pýtam sa, kto teda je tu patologický klamár," opýtal sa Matovič.

Pripustil, že po jeho oznámení už bola podpísaná kúpna zmluva na menej ako osem miliónov eur. "No kúpna zmluva je napĺňanie rámcovej zmluvy," upozornil Matovič. "Fico vedome klamal, ak hovoril o verejnom obstarávaní za menej ako osem miliónov eur," zdôraznil.

Matovič takisto upozornil na to, že premiér sa snaží oddeľovať účet v Belize od zmluvy o verejnom obstarávaní. "Od začiatku som pred kamerami hovoril, že som dostal anonymnú informáciu o tom, že si premiér založil schránkovú firmu a účet v Belize a prílohou tejto informácie bolo verejné obstarávanie, ktoré malo tento účet plniť," pripomenul Matovič. "Premiér teraz tvrdí, že som dodatočne prišiel s nejakým verejným obstarávaním, no ja som vždy tvrdil, že ide o spojené nádoby," povedal Matovič.

O ďalších konkrétnych krokoch sa Matovič chce poradiť s právnikmi. Prípad však nepovažuje za uzavretý. "Verím, že raz sa pravda ukáže, urobím všetko pre to, aby tak bolo," uviedol. Budúci týždeň, po porade s právnikmi, chce zverejniť viac údajov z anonymných informácií, ktoré dostal a ktoré odovzdal ako podklad pre vyšetrovanie polície.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ukončil preverovanie informácií poskytnutých poslancom NR SR Igorom Matovičom (OĽaNO) vo veci existencie účtov predsedu vlády Roberta Fica a jeho manželky Svetlany v banke v Belize. Ako dnes informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, zo zadovážených dokumentov a výpovedí vyšetrovateľ vylúčil skutočnosti o účtoch uvádzané poslancom a tiež nezistil žiadnu súvislosť s písomným materiálom, ktorý predložil.

Matovič Fica obvinil z toho, že si s manželkou v štáte Belize založili schránkovú firmu a účet, na ktorom mal byť v júli 2015 zostatok približne 700 miliónov dolárov. Fico toto obvinenie odmietol a podal na Matoviča trestné oznámenie za krivé obvinenie.

Fico po dnešnom oznámení polície uviedol, že Igor Matovič je patologický klamár a že takýto človek nemá čo v slovenskej politike hľadať.

01 - Modified: 2007-10-15 10:05:43 - Feat.: 0 - Title: Podľa Fica by sa EÚ mala viac venovať občanom
01 - Modified: 2022-09-28 11:05:23 - Feat.: - Title: Desia vás účty a zálohové platby? Štyri jednoduché tipy, ako ušetriť energiu v domácnosti 02 - Modified: 2022-06-29 13:30:00 - Feat.: - Title: Celebrity, osobný komorník či vzácne zvieratá. Toto sú najluxusnejšie dovolenky v Karibiku 03 - Modified: 2022-05-12 08:51:28 - Feat.: - Title: Chcú platiť v rubľoch a pritom neporušiť sankcie. Účty pre platby za ruský plyn má už 20 európskych odberateľov 04 - Modified: 2022-03-23 08:22:14 - Feat.: - Title: Príchod britského páru na Jamajku vyvolal protest: Prišli bez ľútosti v srdci, urážajú našich predkov, znelo z davu 05 - Modified: 2022-02-22 12:29:53 - Feat.: - Title: Tento kvíz ukáže, ktorý politik vo vás drieme. Môže to byť aj Záborská či Blaha
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2022 17:16