StoryEditor

Nicholsonová pre HN: Existuje človek, ktorý by dokázal spoločnosť zjednotiť. Bola som natoľko drzá, že som za ním išla

20.07.2021, 19:30
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že populizmus je v Európskej únii aj na Slovensku.

Európsky parlament odsúdil nový maďarský zákon. Hovorilo sa o ňom ako o rozklade demokracie a právneho štátu. Vy ste tiež hlasovali za. Prečo?

Treba si uvedomiť, že tento zákon, ktorý dáva na jednu úroveň pedofíliu s homosexualitou, je len ďalšia vec v slede, ktoré tvrdošijne prináša vláda Viktora Orbána. Sú veci, ktoré majú členské štáty výsostne v kompetencii, to nikto nespochybňuje. Ale faktom je, že všetky veci, ktoré prináša Orbánova vláda, vrátane tohto zákona, sú v rozpore so základným princípom Európskej únie, a tým je nediskriminácia. Darmo teraz ​Orbánov kabinet hovorí, že chce chrániť deti pred pedofíliou. Tým, že na poslednú chvíľu do toho zahrnuli homosexualitu, je úplne zrejmé, že nerovnosti alebo diskriminácii čelia príslušníci tejto menšiny.

Ako sa zo zákona, ktorý mal deti chrániť pred pedofíliou, stal zákon, ktorý hovorí o tom, že na školách sa nesmie propagovať LGBTIQ komunita?

Stalo sa to niečím, čo zachvátilo celú Európsku úniu v týchto časoch. A to je lacný populizmus. Je zvláštne, akú silu začínajú naberať ultrakonzervatívne strany a populistickí bojovníci za tradičné rodiny. Aj keď doteraz mi nikto nevysvetlil, čo je to tá tradičná rodina a tradičné hodnoty, ktoré neustále spomínajú. Takýchto predstaviteľov máme aj my v našom slovenskom parlamente. Nerozumiem, ako je možné, že na Slovensku sa Boris Kollár považuje za bojovníka za tradičnú rodinu. Nech si každý doma robí, čo chce, ale podľa mňa je takýto životný štýl nezlučiteľný s tým, čo zo seba urobil. No a ľudia to jednoducho zjedli aj s navijakom a nijako ich to nevyrušuje.

Čiže ste chceli odsúdiť to, že v Maďarsku akoby pedofíliu a homosexualitu hodili do jedného vreca?

Áno, úplne to hodili do jedného vreca a je...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 08:42