StoryEditor

Fico pre Mladú frontu Dnes: Európska únia pácha samovraždu

26.01.2016, 15:42
Autor:
TASRTASR

Predseda vlády SR Robert Fico neverí, že by Európska únia nedokázala zastaviť migráciu. "Otázkou je, či to ako EÚ chceme. Obávam sa, že nie," povedal v exkluzívnom rozhovore pre dnešné vydanie Mladej fronty Dnes (MfD).

Český denník priniesol rozhovor pod titulkom "Robert Fico: Európska únia pácha samovraždu" a mesiac pred parlamentnými voľbami na Slovensku mu venoval dve celé stránky vnútri novín plus veľkú časť titulnej stránky.

Fico varuje: Skutočne vedieme úniu k sebazničeniu?
"Pýtam sa, to skutočne vedieme úniu k sebazničeniu?" varuje Fico, ktorý podobne ako český premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že dovtedy, kým nebudú vonkajšie hranice EÚ pod kontrolou, nemá zmysel dohadovať sa o tom, čo s migrantmi.

"Premiér Sobotka má absolútne pravdu. Nám tečie do domu cez strechu a my riešime, čo s dverami. Veľmi správne hovorí, poďme sa baviť o všetkom inom. A o kvótach až vo chvíli, keď zastavíme nelegálny prílev imigrantov do Európy," cituje ho MfD.

"Nech mi nikto nehovorí, že taká bohatá 500-miliónová EÚ nedokáže z technického hľadiska zastaviť nelegálnu migráciu. Keby sme ju chceli zastaviť, tak ju zastavíme," povedal Fico.

Podľa jeho slov by sa namiesto presadzovania kvót pre imigrantov mala EÚ sústrediť na získanie kontroly nad svojimi vonkajšími hranicami. A prísne selektovať, komu poskytne pomoc. "Tvrdím, že je treba veľmi presne povedať, komu je naozaj treba pomôcť. Ale na individuálnej báze," dodáva slovenský premiér.

Spomínal aj úspechy svojej vlády
Na otázku, prečo sa domnieva, že absolútna väčšina migrantov sú ekonomickí prisťahovalci, odpovedá: "Prečo sa necítili bezpečne v Srbsku, prečo sa necítili bezpečne v Rakúsku, ale až v Nemecku zrazu povedali, tu sme doma. A prečo? Pretože pochopiteľne očakávali silné sociálne benefity."

V rozhovore spomína úspechy svojej vlády, prijaté sociálne balíčky, ale odpovedá aj na otázku, či je namieste, že EÚ začala prešetrovať novú poľskú vládu, či dodržiava zásady demokracie. Konštatuje, že poľskí "voliči, ktorí volili, vedeli, čo sú programové ciele tejto strany. Dnes víťaz parlamentných volieb realizuje svoju politiku..."

Obsiahly rozhovor pre MfD uzatvára slovami, že sa cíti byť skúsený a je "vo výbornej fyzickej kondícii, pripravený, ako sa hovorí, tú káru ťahať ďalej". Rozhodnú však voliči vo voľbách 5. marca.

 

01 - Modified: 2008-01-20 20:52:19 - Feat.: 0 - Title: Samsung zapĺňa Kryštálové údolie
01 - Modified: 2021-08-12 08:18:07 - Feat.: - Title: Súd s Kováčikom pokračuje, na pojednávaní je prítomný aj Fico 02 - Modified: 2021-06-07 15:09:54 - Feat.: - Title: Aj toto vypustili z úst. Top výroky politických homofóbov, medzi nimi aj Sulík či Matovič 03 - Modified: 2019-12-07 17:34:06 - Feat.: - Title: Exvyšetrovateľ o obvinení Fica: Som prekvapený, že z takéhoto prejavu sa robí trestný čin 04 - Modified: 2019-02-26 14:28:21 - Feat.: - Title: Fico vyzval Kisku na súboj. Prezident mu odkázal, že s ním skončil 05 - Modified: 2019-02-07 09:17:26 - Feat.: - Title: Poslankyňa Mosta hovorí o tom, prečo odobrila Ficovu prax
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 20:16