StoryEditor

HZDS zohralo v histórii Slovenska kľúčovú úlohu, tvrdí politológ

11.01.2014, 18:48
Autor:
tasr, stltasr, stl

Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) zohralo v histórii Slovenskej republiky kľúčovú úlohu, dokázalo postaviť na nohy samostatnú republiku, vytvoriť a udržať jej novú menu. "Politicky v skutočnosti vyhaslo možno už pred desiatimi - dvanástimi rokmi, teraz to už len formálne zavŕšili. Ale zoberte si, že traja z ôsmich aktuálnych županov v minulosti pôsobili v HZDS. Podpredsedom tohto hnutia, vo svojej dobe veľmi úspešným, bol súčasný prezidentský kandidát Milan Kňažko, blízko k tomuto hnutiu mali aj ďalší dvaja prezidentskí kandidáti, Milan Melník a Viliam Fischer," komentoval pre TASR dnešný definitívny zánik ĽS-HZDS politológ Rastislav Tóth.

"Hnutie za demokratické Slovensko napravilo chyby Verejnosti proti násiliu, z ktorej vzniklo. Dokázali veľmi rýchlo formulovať svoje predstavy o samospráve Slovenska a získať obrovskú podporu voličov," opisuje začiatky HZDS Tóth. Za najväčšiu zásluhu strany považuje pokojné osamostatnenie Slovenska a etablovanie novej meny. "Vydržala až do príchodu eura," pripomenul.

Obdobie rokov 1994 - 1998 však podľa neho prinieslo HZDS aj rastúce problémy. "Na každú úspešnú novú stranu sa lepí obrovské množstvo parazitov. Toto Vladimír Mečiar nezvládol. Bol to prvý krok k pádu dolu," spomína Tóth.

Dodáva, že v tom čase mal charizmatický líder HZDS obrovskú popularitu, bez problémov napĺňal športové haly. Na druhej strane však HZDS postupne izoloval od väčšiny potenciálnych politických partnerov. "Posledné obdobie vhodné na zásadnú rekonštrukciu HZDS bolo po voľbách v roku 1998, kedy hnutie síce voľby vyhralo, nemalo však s kým zostaviť vládu," konštatuje Tóth. Dodáva, že každý podpredseda, ktorý odišiel z HZDS, po svojom odchode presne vedel, aké zmeny hnutie potrebovalo. "Ale kým boli v strane, nikto zmeny nerobil," poznamenal politológ.

Hoci sa hnutiu ešte raz podarilo dostať do vlády, spolu so Smerom-SD a SNS v rokoch 2006 až 2010, podľa Tótha bola táto skutočnosť skôr náhodná a nič nemenila na postupnom úpadku strany.

Čo sa týka šancí pre nový subjekt, ktorý vznikol na dnešnom poslednom sneme HZDS, je podľa Tótha otázne, nakoľko dokážu bývalí politici HZDS presvedčiť elektorát o tom, že budú dôveryhodne zastupovať jeho záujmy. "Či dokážu títo ľudia vytvoriť novú, životaschopnú stranu. Ale priestor pre protestnú stranu na Slovensku určite je," uzavrel Tóth.

Delegáti mimoriadneho snemu Ľudovej strany (ĽS) Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) dnes v Žiline rozhodli o dobrovoľnom zrušení strany bez likvidácie a vzniku novej strany - Strany demokratického Slovenska (SDS). Na tlačovej konferencii o tom po mimoriadnom sneme informoval Sergej Kozlík, ktorý doteraz viedol politické grémium ĽS-HZDS.

Za hlavnú príčinu rozpadu strany označil Kozlík jej strnulosť. "Nedokázala pohnúť vrcholnou štruktúrou, robiť sebareflexiu po voľbách. Sebareflexia je výmena lídrov po voľbách, ktoré neprivedú stranu do parlamentu alebo do vlády. Strana ustrnula, stratila dynamiku a padla," povedal Kozlík.

01 - Modified: 2005-11-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Únia podporuje likvidáciu odpadu
01 - Modified: 2017-08-10 13:37:55 - Feat.: - Title: Mečiara za amnestie stíhať nebudú. Vec je premlčaná 02 - Modified: 2016-10-22 08:49:30 - Feat.: - Title: Mečiar nás pri privatizácii podržal už v roku 1990, hovorí vtedajší minister 03 - Modified: 2016-02-12 09:41:43 - Feat.: - Title: Černák odhaľuje v knihe mafiánske praktiky. Píše o úplatku pre Mečiarovu HZDS 04 - Modified: 2015-10-06 13:10:13 - Feat.: - Title: Medzinárodné škandály, alkohol a bitky. Vyberte, kto je najväčšou hanbou Slovenska 05 - Modified: 2015-09-02 10:58:13 - Feat.: - Title: Vydieral v mene Mečiara. Teraz bývalého úradníka odsúdili
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 16:38