StoryEditor

Miškov: Polícia nesmie robiť z cestných pirátov dojné kravy

05.07.2015, 15:53
Autor:
TASRTASR

Výška pokút za dopravné priestupky a ich ohlásené zvyšovanie sú len nástrojom, ako zo slovenských občanov štát žmýka ďalšie peniaze. Myslí si to predseda strany SKOK Juraj Miškov, ktorý kritizuje ich ohlasované zvyšovanie ministerstvom vnútra.

To predložilo do pripomienkového konania novelu zákona o cestnej premávke, ktorá upravuje aj zákon o priestupkoch.   "Zvyšovanie pokút sa tvári ako opatrenie v prospech bezpečnosti. V skutočnosti je to však len ďalší spôsob plnenia štátnej kasy na úkor pracujúcich ľudí, pre ktorých sú často už bežné pokuty likvidačné," poznamenal, pričom poukázal na to, že na Slovensku sú už v súčasnosti jedny z najvyšších v Európe.

Podľa Miškova má byť cieľom polície zastaviť cestných pirátov a nie robiť si z nich dojné kravy.

Myslí si, že namiesto ich paušálneho zvyšovania by mala byť ich výška odstupňovaná podľa závažnosti priestupku, napríklad podľa toho, či je rýchlosť prekročená na prázdnej ceste, alebo v rámci husto osídlenej obytnej zóny.  

"Vieme si predstaviť aj ich odstupňovanie podľa výšky príjmu človeka, ktorý spácha dopravný priestupok tak, ako je to bežné v škandinávskych krajinách. Sankcia má mať nápravný aj odstrašujúci účinok, a nie byť likvidačná pre obyčajného človeka a byť na smiech pre boháča," uzavrel Miškov.

 

01 - Modified: 2007-07-15 20:59:07 - Feat.: 0 - Title: Americká lekcia z rappovania
01 - Modified: 2026-01-13 15:29:00 - Feat.: - Title: Ak nezasiahne Ústavný súd, kauzy začnú padať ako domino, hovorí prokurátor Šanta o novele Trestného zákona 02 - Modified: 2026-01-13 11:00:00 - Feat.: - Title: Krakov zavádza kurióznu pokutu. Bude sa páčiť ľuďom, ktorí nenávidia, keď niekto telefonuje v MHDečke 03 - Modified: 2026-01-13 10:04:01 - Feat.: - Title: Dopravu v Česku komplikuje poľadovica, pražskí záchranári aktivovali traumaplán 04 - Modified: 2026-01-09 13:59:53 - Feat.: - Title: Vallove extrémne pokuty v Bratislave siahajú k Lipšicovi. Ten pre HN posiela politikom po 14 rokoch nový odkaz 05 - Modified: 2026-01-08 07:55:47 - Feat.: - Title: Na Einsteinovej ulici v Bratislave sa zrazilo päť áut, tvoria sa kolóny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. január 2026 22:58