StoryEditor

Lajčák v Budapešti: Budeme profitovať zo vzťahov s Maďarskom

30.03.2015, 15:25
Autor:
TASRTASR

Slovensko-maďarské vzťahy sú v súčasnosti najlepšie, z čoho budú profitovať občania oboch krajín. Vyhlásil to dnes podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý sa na oficiálnej návšteve stretol v Budapešti s maďarským ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterom Szijjártóom.

Lajčák sa zhodol s Orbánom

Lajčák, ktorý sa tento mesiac so svojím maďarským rezortným kolegom stretol už tretíkrát, pripomenul, že pred 20 rokmi bola podpísaná Zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou. "Zmluva poskytuje rámec, z ktorého sa odvíja náš dialóg," dodal.

"Zhodli sme sa s premiérom Viktorom Orbánom aj s ministrom Szijjártóom, že zoznam priorít budovania infraštruktúry máme zhodný," povedal šéf slovenskej diplomacie v súvislosti s otázkou spoločných projektov, ako je diaľničné prepojenie Miškovca so slovenskou hranicou, nový most na Dunaji medzi Komárnom a Komáromom či prepojenie maďarskej diaľnice slovenskou hranicou pri Rajke.

"V súvislosti s projektom nový most Komárno-Komárom sme podali žiadosť o financovanie zo zdrojov Európskej únie; počítame, že stavať sa začne v roku 2016," dodal Lajčák. Ministri potvrdili, že sa pripravuje výstavba 21 nových hraničných prepojení medzi Slovenskom a Maďarskom.


Ministri zahraničných vecí Miroslav Lajčák a Péter Szíjjartó. Snímka: TASR/L. Valach

Szijjártó informoval, že maďarská vláda prispeje vojenskou misiou k boju západnej koalície proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Parlament o tom rozhodne v nadchádzajúcich týždňoch.

Lajčák a Szijjártó sa zhodli v tom, že energetika je prioritnou otázkou, preto jej venovali pozornosť nielen v európskom formáte ale aj z dvojstranného hľadiska. "Slovensko a Maďarsko majú síce v otázke plynovodov rôzne predstavy, priebežne však vývoj situácie vzájomne konzultujeme a ubezpečili sme sa, že nech zvíťazí ktorýkoľvek projekt, budeme sa obaja snažiť o to, aby na tom nik neprerobil," povedal šéf maďarskej diplomacie v súvislosti so zrušením projektu výstavby plynovodu Južný prúd.

Na podporu projektov vyčlenili takmer 360 miliónov

Szijjártó uviedol, že na podporu slovensko-maďarských projektov vyčlenili v Eximbank fond vo výške 358 miliónov eur. Ministri hovorili ďalej o spolupráci rezortov obrany, o čerpaní eurofondov, ale aj o migrácii.

Ohľadne ukrajinskej krízy zdôraznili, že musí byť riešená mierovou cestou, pričom zdôraznili, že by všetky strany mali dodržiavať Minskú dohodu.

Lajčák ocenil spoluprácu s Maďarskom aj v rámci Vyšehradskej štvorky, ako aj v príprave na budúcoročné predsedníctvo SR v Rade EÚ. Zdôraznil, že medzi SR a Maďarskom neexistujú tabuizované témy, problémy sa riešia priebežne, bez hystérie a bez odkazovania si prostredníctvom médií.

Šéf slovenskej diplomacie v závere návštevy navštívil putovnú výstavu o Aronovi Grünhutovi, o neveľmi známom záchrancovi židov a bojovníkovi za ľudské práva, rodákovi z Bratislavy, ktorú otvorili 24. marca v Synagóge Jozefovho mesta (Józsefváros).

01 - Modified: 2007-04-26 10:03:05 - Feat.: 0 - Title: Polícia vyhlásila pátranie po konateľovi Formula-tip
01 - Modified: 2022-07-27 12:38:31 - Feat.: - Title: Minister Korčok: Odkazom z Budapešti rozumiem čoraz menej 02 - Modified: 2022-07-19 17:42:00 - Feat.: - Title: Slovenskí policajti budú pomáhať s dohliadaním na futbalovom zápase v Maďarsku 03 - Modified: 2022-07-15 15:29:29 - Feat.: - Title: V Prahe rokovali ministri pre európske záležitosti, zúčastnil sa aj Šefčovič 04 - Modified: 2022-07-06 10:12:45 - Feat.: - Title: Kolíková si chce preštudovať zákon o podpore nájomného bývania 05 - Modified: 2022-05-04 09:42:19 - Feat.: - Title: Naď varoval Putina, aby Rusi ani nezvažovali útok v blízkosti slovenských hraníc
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. august 2022 21:43