StoryEditor

Kiska sa vo videu ostro obul do súdnictva: Šokuje ma niekoľko vecí

16.12.2015, 14:08

Súdna rada SR porušuje ústavu a zákon o sudcoch, lebo nepredkladá hlave štátu návrhy na odvolanie sudcov, ktorí dovŕšili vek 65 rokov. Vyhlásil to dnes prezident SR Andrej Kiska.

"Súdnu radu som požiadal, aby si splnila ústavnú povinnosť a predložila zoznam všetkých sudcov nad 65 rokov tak, ako jej to ukladá ústava a zákon. Žiaľ, súdna rada naďalej porušuje ústavu aj zákon. Naposledy mi doručila návrh na odvolanie ôsmich sudcov zo zoznamu 50 sudcov, o ktorých rokovala. Takýto postup väčšiny v súdnej rade nielenže nemá oporu v ústave a zákonoch, ale rada prakticky mení svoju povinnosť navrhnúť sudcov na odvolanie na svoje právo," vyhlásil Kiska.

Protiústavné konanie

Podľa jeho slov by si toto protiústavné konanie väčšiny v súdnej rade mali všimnúť vláda aj parlament, ktorých nominanti sa takto správajú.

Prezident pripomenul, že sa snažil o to, aby bol postup odvolávania sudcov transparentný. "V septembri som požiadal poslancov, aby sa to vyriešilo jednoduchou novelou ústavy," povedal.

Napriek tomu, že na programe poslednej schôdze bola novela ústavy, automatický odchod sudcov do dôchodku po dosiahnutí určitého veku tak, ako to žiadal Kiska, sa do novely nej napriek snahe opozície nedostal. "Neviem si to vysvetliť inak, ako neochotou väčšiny v parlamente riešiť situáciu v súdnictve," povedal Kiska.

 

V súdnictve ma šokuje niekoľko vecí. Sledujte naživo moje vyhlásenie:

Posted by Andrej Kiska on 16. december 2015

Hlava štátu sa nevyhla ani pripravovanému etickému kódexu sudcov, o ktorom by mala vo štvrtok (17.12.) alebo v piatok (18.12.) rokovať súdna rada.

"Verejne a opakovane som vyzval súdnu radu, aby tak, ako to predpokladá ústava, prijala účinné, zrozumiteľné a vymáhateľné zásady sudcovskej etiky. Nestačí mať hocijaký kódex, aby sa len umlčali kritické hlasy. Bol som informovaný, že sú dva návrhy - jeden stručnejší a druhý rozsiahlejší a podrobnejší. Osobne sa domnievam, že práve rozsiahlejší a podrobnejší kódex bude užitočný nielen pre sudcov, ale aj verejnosť," priznal prezident.

Kiska hovorí o prijatí kódexu

Podľa jeho slov by mal byť prijatý kódex, ktorý na jednej strane ochráni sudcov pred svojvôľou zvnútra súdnictva, ako sa to stávalo v minulosti.

"A naopak, bude definovať konkrétne pravidlá a situácie, ktoré sú porušením sudcovskej etiky. A bude ich kontrolovať a vykladať jedna rešpektovaná etická komisia. Pokiaľ som správne informovaný, tak takýto rozsiahlejší a podrobnejší etický kódex podporila aj dôležitá autorita - sudcovská rada Najvyššieho súdu, a to jednomyseľne," dodal Kiska s tým, že drží palce súdnej rade, aby sa správne rozhodla a využila šancu na zlepšenie situácie v justícii.

Prejav prezidenta k súdnictvu


 

01 - Modified: 2007-12-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tento týždeň na trhoch
01 - Modified: 2023-01-30 09:12:29 - Feat.: - Title: HN24: Polícia preveruje oznam o nahlásenej bombe na bratislavských súdoch 02 - Modified: 2023-01-12 17:22:48 - Feat.: - Title: Ukrajina podnikla kľúčový krok na ceste k reforme súdnictva. Tá je potrebná na jej vstup do Únie 03 - Modified: 2023-01-12 13:36:06 - Feat.: - Title: Izraelská justícia sa hromadne búri proti reformám plánovaným vládou. Najvyšší súd by sa stal politickým 04 - Modified: 2023-01-08 08:51:38 - Feat.: - Title: Predseda Súdnej rady volá po príprave kandidátov na európske súdy. Slovensko malo problém obsadiť pozície 05 - Modified: 2023-01-05 08:10:35 - Feat.: - Title: Kolíková považuje preverenie sudcov pri správnych súdoch za správne, tí sa zmene bránia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. február 2023 05:50