StoryEditor

Čaplovič chce zrušiť vedecko-pedagogické tituly docent a profesor

29.09.2013, 18:55
Autor:
tasr, stltasr, stl

Ministerstvo školstva pod vedením Dušana Čaploviča (Smer-SD) plánuje rušiť vedecko-pedagogické tituly docent a profesor. Na školách by zostali len funkčné miesta docentov a profesorov. Predpokladá to správa o stave školstva, o ktorej má v októbri rokovať vláda. Vysoká škola by tak vypísala výberové konania napríklad na miesto profesora, ktoré by po splnení kritérií mohol obsadiť aj človek s nižším titulom. Profesorom by bol len pokým by neskončil na mieste profesora na danej škole.

"Týmto by sme sa v tejto oblasti stali štandardnou krajinou, z vysokoškolskej legislatívy by odbudlo niekoľko desiatok strán a poprední vysokoškolskí učitelia by získali stovky hodín na produktívnu prácu vo výskume a vzdelávaní," dôvodí ministerstvo. Podľa rezortu ide o citlivú otázku, ktorej konkrétne riešenie si vyžiada diskusiu na akademickej pôde. "Zrušenie vedecko-pedagogických titulov sa nedotkne titulov, ktoré už boli udelené," zdôraznilo ministerstvo.

Predseda Rady vysokých škôl SR Viktor Smieško hovorí, že Slovensko malo tento krok urobiť pred 20 rokmi. Jeho realizácia bude podľa neho v súčasnosti komplikovaná. Tí, ktorí budú mať vedeckú hodnosť docent či profesor, o ňu neprídu, no na danej škole nemusia obsadiť funkčné miesto profesora alebo docenta. "Čiže budeme ho volať pán profesor, ale môže byť na mieste docenta alebo aj odborného asistenta, keď je slabý," povedal pre TASR Smieško. Parametre, ktoré bude musieť spĺňať pre dané funkčné miesto profesor alebo docent, by mala na celom Slovensku jednotne nastaviť Akreditačná komisia. "Aby nejaký predseda MNV nemohol byť profesorom na vysokej škole niekde v hornom-dolnom," dodal.

Podľa Smieška sú na Slovensku vedci, ktorí sa vrátili zo zahraničia, kde vychovali veľa doktorandov, spolupracovali s nositeľmi Nobelových cien, mali výborné vedecké výsledky, na Slovensko pritiahli projekty za stovky tisíc eur, no nemajú tu vedecký titul profesor či docent. "Mali sme prípad kolegu, ktorý prišiel z Japonska a dotiahol sem projekty za rádovo sto, dvesto tisíc každý rok a on nastúpil ako odborný asistent," spomenul predseda vysokoškolskej rady. Na získanie titulov musel absolvovať všetky formálne postupy. Docentom sa stal podľa Smieška rýchlo. Exminister školstva Ján Mikolaj (vtedy SNS) však zaviedol, že medzi docentúrou a profesúrou musí uplynúť päť rokov. "Toto všetko by sa odbúralo. Vypísalo by sa výberové konanie a profesorom by mohol byť aj na druhý deň," objasnil.

Profesorov v súčasnosti vymenúva prezident SR. Vlani hlava štátu vymenovala 43 profesorov, v roku 2011 to bolo 153 profesorov.

 

 

01 - Modified: 2005-06-28 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Únia pocítila únavu z rozširovania
01 - Modified: 2018-02-06 21:13:26 - Feat.: - Title: Zákon exministra Čaploviča priniesol chaos 02 - Modified: 2016-11-21 07:40:44 - Feat.: - Title: Zmeny vo Ficovom Smere sú spečatené. Na najvyšších postoch končia Paška aj Čaplovič 03 - Modified: 2014-10-29 07:09:40 - Feat.: - Title: Za zbabraný tender zodpovedá ministerstvo 04 - Modified: 2014-10-29 07:11:32 - Feat.: - Title: Čaplovič dal zákazku za pol milióna. Protizákonne 05 - Modified: 2014-10-28 15:01:07 - Feat.: - Title: Čaplovič pri učebniciach porušil zákon, obvinil ho Beblavý
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. jún 2024 11:26