StoryEditor

Šéf Rómskej únie: Vláda je ochotná pomôcť utečencom, Rómom však nie

18.09.2015, 17:01
Autor:
SITASITA
Strana Rómskej únie na Slovensku podá žalobu na stranu TIP za hanobenie rasy a národa.

Ostrej kritike podrobil dnes predseda Strany Rómskej únie na Slovensku (SRÚS) František Tanko neriešenie rómskej otázky a životnej úrovne rómskej menšiny zo strany vlády. Kritiku si vyslúžila aj strana TIP a jej predvolebné, podľa únie protirómske billboardy, a za nečinnosť a zneužívanie Rómov na predvolebnú kampaň OĽaNO aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

"Je zarážajúce, že štát sa vie postarať o utečencov z iného štátu, no na Slovensku je dosť vysoká nezamestnanosť, najmä u Rómov, ktorú naša vláda nerieši a nechce riešiť," konštatoval Tanko. Určitá skupina Rómov z osád na východnom Slovensku podľa neho už uvažuje, že požiada o ubytovanie v Gabčíkove, pretože v 21. storočí mnohí Rómovia žijú v osadách bez elektriny a bez pitnej vody. "Nesmieme sa tváriť, že na Slovensku je všetko v poriadku, lebo ak sa vieme postarať o cudzincov, tak by sme sa hlavne mali postarať o vlastných občanov," zdôraznil.

Strana Rómskej únie na Slovensku je pohoršená predvolebnými billboardami s nápisom Elektrinu a plyn Rómom zadarmo, ktoré po celom Slovensku rozvešala strana TIP. Tanko považuje takúto kampaň za dehonestujúcu a strana TIP sa podľa neho chce takto priživovať na rómskej problematike podobne ako kedysi Slovenská národná strana.

Únia chce už na budúci týždeň podať trestné oznámenie na stranu TIP na generálnu prokuratúru za hanobenie rasy a národa. Tanko v tejto súvislosti vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby začal v tejto veci konať. "Je to rasizmus. Prečo by sa mali nechať Rómovia takto urážať?" spýtal sa.

V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Juraj Tilesch zo strany TIP, sa uvádza, že Strane Rómskej únie na Slovensku odporúčajú, aby si billboardy ešte raz pozorne a pomaly prečítali a veria, že na druhý pokus im predstavitelia strany porozumejú a pochopia ich. "Kampaňou sme mysleli presne to, čo je napísané na billboardoch, teda nevoľte hlúpe heslá, ale rozumné programy," dodal.

Kritike podrobil Tanko aj stranu OĽaNO a jej predsedu Igora Matoviča ako aj splnomocnenca Petra Polláka, z ktorých ani jeden napriek predvolebným sľubom pre Rómov podľa neho nič neurobil. "V priebehu posledných 25 rokov neprišla žiadna demokraticky zvolená vláda so žiadnym konkrétnym riešením," povedal s tým, že rómski aktivisti, politici aj organizácie majú snahu pomôcť vláde s riešením rómskej problematiky, no ani jedna vláda tento záujem nemá.

Podotkol, že na Slovensko prichádzajú milióny eur na rómsku otázku, no výsledky nevidno. „Vláda musí vyvinúť úsilie, aby sa rómski občania aktívne zapojili do práce," vyhlásil. Pollák podľa Tanka dosiahol pre Rómov "len 66 eur mesačne za aktivačné práce", čo je neprimerane málo.

Splnomocnenec však podľa neho v súčasnosti navštevuje rómske osady a robí pre OĽaNO predvolebnú kampaň, pričom zneužíva vládne vozidlo na tieto účely.
 

01 - Modified: 2007-09-20 15:20:00 - Feat.: 0 - Title: Dzurinda sa stal viceprezidentom Stredo-pravej internacionály
01 - Modified: 2022-09-30 11:13:45 - Feat.: - Title: Na hraniciach Česka so Slovenskom zadržali od štvrtka už vyše tristo utečencov 02 - Modified: 2022-09-16 21:56:29 - Feat.: - Title: Vláda USA kritizuje postup niektorých republikánskych guvernérov voči migrantom 03 - Modified: 2022-09-11 05:04:15 - Feat.: - Title: Sýrski utečenci v Turecku plánujú vytvoriť karavánu smerom do Európskej únie 04 - Modified: 2022-08-31 14:00:00 - Feat.: - Title: Provokovali sme ľudí. Myslel som si, že homosexuáli sú problém, hanbím sa za to, hovorí bývalý extrémista 05 - Modified: 2022-09-20 10:15:02 - Feat.: - Title: Reportáž z Litvy. Ako sa malá pobaltská republika postavila proti Rusom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. október 2022 14:52