Robert Fico. Snímka: TASR/AP
StoryEditor

Voľby na Slovensku môžu ovplyvniť celú Európu, píše Politico

29.02.2016, 17:42
Autor:
ČTKČTK
Prestížny politický portál hodnotí možné dopady parlamentných volieb u nás.

Voľby, ktoré sa u nás v sobotu budú konať, zaujali aj známy portál Politico. Podľa neho totiž môžu ovplyvniť budúcnosť Európy. Bratislava v druhej polovici roka, teda v čase, keď sa kontinent potýka s niekoľkými, krízami prevezme predsedníctvo Európskej únie. V tejto úlohe bude mať niekoľko právomocí a bude musieť hrať úlohu neutrálneho sprostredkovateľa medzi rôznymi členskými štátmi a európskymi inštitúciami, ktoré sú medzi sebou často na nože.

Web napríklad poukazuje na nebezpečenstvo ľahkého vypuknutia ďalšej dlhovej krízy v eurozóne a na možnosť, že v závislosti od výsledku britského referenda bude slovenské predsedníctvo dohliadať na začiatok rokovaní o odchode Británie z EÚ. "Slovenské predsedníctvo tak vyzerá, že bude mať oveľa väčší zmysel než len obvyklé čechranie národného peria, ako tomu často býva."

"Voľby tiež určia charakter višegrádskej skupiny, zahŕňajúcej Slovensko, Českú republiku, Poľsko a Maďarsko. Silný mandát premiéra Roberta Fica posilní existujúce smerovanie vyšehradských krajín k súdržnému bloku, ktorý sa zahráva s neliberálnou demokraciou ako alternatívou k západnému liberálnemu modelu. Tento politický trend vyostruje rozdiely medzi 'novou' a 'starou' Európou - najmä v otázke utečencov - a hrá priamo do rúk ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa snaží využiť trhliny v EÚ," píše Politico.

Konštatuje, že v predvolebných prieskumoch Ficov Smer síce presvedčivo viedol, ale jeho zotrvanie pri moci stopercentne isté nie je. Životaschopné alternatívy existujú ako nová strana Sieť, Most-Híd či Sloboda a solidarita (SaS).

"Ak si tieto strany povedú rozumne, môžu vytvoriť reformnú prozápadnú koalíciu. Ak tak neurobia, Smer by si ešte mohol jednu z nich vybrať ako menšieho koaličného partnera miesto prirodzeného Ficova spojenca, nacionalistov. To by poskytlo tak potrebnú protiváhu jeho populistickým pudom a spriaznenosti s Kremľom," vysvetľuje portál. 

"Alternatíva - súdržný blok populistov a nacionalistov pri moci v Poľsku, v Maďarsku a na Slovensku - neveští nič dobré nielen pre Slovensko, ale ani pre budúcnosť európskeho projektu," uzatvára Politico.

01 - Modified: 2021-08-04 08:58:39 - Feat.: - Title: V známej kauze Mýtnik obvinili oligarchu, ktorý má blízko k Robertovi Ficovi 02 - Modified: 2021-05-26 06:43:57 - Feat.: - Title: Mimoriadna schôdza parlamentu: Koalícia sa vyjadrí k stretnutiu najvyšších predstaviteľov štátu v budove SIS 03 - Modified: 2021-05-20 13:01:06 - Feat.: - Title: Prepad Kotlebovcov. Do parlamentu by sa už extrémisti nedostali, vyhral by Pellegrini 04 - Modified: 2020-09-22 13:09:43 - Feat.: - Title: Smer podáva podnet na Ústavný súd, dôvodom je zákon o prokuratúre 05 - Modified: 2020-04-17 10:18:30 - Feat.: - Title: Fico zaútočil na Matoviča: Premiér je psychopat. Však to už všetci hovorme otvorene
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. január 2023 19:42