StoryEditor

Pápež na Luníku: Odpratali odpadky, opravili fasády. Výpravy veriacich Rómov prišli z šíreho okolia

14.09.2021, 14:24
Autor:
ČTKČTK
Rómovia z košického Luníka IX ale aj z okolia sa chystajú na návštevu pápeža Františka.

Luník IX, najväčšie rómske sídlisko na Slovensku a zrejme aj v celej strednej Európe, sa teší na pápeža Františka. Tešia sa nielen miestni obyvatelia, ktorých je asi 4500, ale na pápeža prišli výpravy veriacich Rómov z šíreho okolia.

Na sídlisko vedie nová cesta, nikde sa nepovaľujú odpadky a na opravených fasádach sa skvejú privítania hlavy katolíckej cirkvi a namaľované kvety. Ale známky zdevastovania niektorých panelákov sa aj tak nedajú zakryť. "Dovnútra nesmiete," varuje jeden z dobrovoľníkov skupinu novinárov.

Na pápeža čakajú tisícky Rómov

Na pápeža tu podľa neho čakajú v jednom zo sektorov asi dve tisícky očkovaných Rómov, ďalších niekoľko stoviek je v sektore pre neočkovaných.

"My ako obyvatelia Luníka vítame všetkých," hovorí kňaz počas omše, ktorú slúži pri čakaní na pápeža. Vystavené sú tu aj obrazy dvoch blahorečených príslušníkov rómskej komunity, Zefirína a Emílie, ktoré František dostane do daru.

​"Prišli sme sa na Svätého Otca pozrieť, pretože sme ho ešte živého nevideli a chceme od neho dostať a prijať mnoho milosti. Je to skvelý človek s dobrým srdcom," hovorí Jana Kiňová ​​z východoslovenskej obce Jarovnice, v ktorej žije aj početná rómska komunita.

Na Luník IX sa odtiaľ vypravilo päť autobusov, samozrejme všetci účastníci sú očkovaní. "Chceme sa obrátiť k lepšiemu a žiť s Bohom," vysvetľuje svoje motívy.

"Nie každý pápež bol (naozajstným) pápežom, ale tento pápež je naozaj pápežom, pretože je ním priamo srdcom. Je nielen pápež, ale aj dobrý človek," hovorí Ivan Bilík, ktorý sa z Jarovnice vypravil na pápeža aj s manželkou a deťmi.

Návšteva plná povzbudenia

Dúfa, že pápež môže Rómom na Slovensku pomôcť: "Rukami asi nie, ale svojimi návštevami a pôsobením možno áno. Je to veľký človek, s veľkým srdcom, preto ho chcem vidieť," hovorí o Františkovi pútnička, ktorá sa predstavila len ako Mária.

K Rómom od pohľadu nepatrí, ale rómske sídlisko si vybrala, pretože tu pôsobí rád Saleziánov, ktorý kvôli ich misii medzi Rómami obdivuje. "Je určite pre povzbudenie dobré, že pápež príde medzi Rómov," myslí si.

"Najkrajšia práca je služba Bohu. To človeka odmení stonásobne. Ja som prepadol alkoholu, ale zmenil som sa a teraz žijem nový život," hovorí Ján Holoďák, ktorý pracuje už 15 rokov ako kostolník.

"Asi tak spoločne," odpovedá kňaz Martin Pasier na otázku, či pápežova návšteva môže pomôcť zmeniť postavenie rómskej komunity, alebo si Rómovia musia predovšetkým pomôcť sami.

"Sami si nepomôžu. Potrebujú našu pomoc. (Pápež môže predstavovať) impulz a poukázanie na to, komu treba pomôcť, a že (Rómovia) nie sú mimo, ale sú súčasťou cirkvi," hovorí.

Príjemná atmosféra

Keď pápež v Bratislave hovoril o potrebe solidarity, nemal tým na mysli nijako vzdialené končiny, myslí si kňaz, ktorý na Luník IX prišiel z Lomničky na severovýchode Slovenska so skupinou asi ôsmich desiatok z troch tisícoviek miestnych Rómov; na pápeža vyrazili tí, ktorí sú očkovaní.

Medzi tamojšími Rómami funguje pastoračná misia už 13 rokov. "Nie je to ako na začiatku, je cítiť, že nás prijali," hovorí kňaz.

Jeden z hliadkujúcich policajtov pochybuje, či rómskemu sídlisku vydrží upravený vzhľad dlhšie ako 48 hodín po odchode pápeža.

"Je tu nová cesta, vymaľovali tu, ale ľudia zostávajú rovnakí. Ale páčilo sa mi, že sami priložili ruku k dielu a zametali. Dúfam, že to aspoň chvíľu vydrží. Je vidieť, že sa na pápeža tešia," hovorí dobrovoľníčka Eva Némethová z Košíc.

"Veľmi sa mi tu páči atmosféra. Žiadny problém tu nie je. Keď sa vyskytnú nejaké nedorozumenia, tak sa to vysvetlí," pochvaľuje si ďalšia dobrovoľníčka Anna Imrichová.

"Rómov k viere nepritiahnu cirkevné dogmy, ale náš osobný vzťah k nim," vysvetľujú miestni Saleziáni na svojom webe. Pripúšťajú však, že hoci na Luníku IX pôsobia už od roku 2008, ešte stále sa im nepodarilo vytvoriť z Rómov komunitu, ktorá bude schopná sama postupovať vpred.

24. máj 2022 19:48