TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Koalícia a opozícia sa dohodli na zrušení Mečiarových amnestií, vyhlásil Bugár

30.03.2017, 11:22
Autor:
lmlmTASRTASR
Bugár odmieta názory, že sa koalícia pretvaruje a Mečiarove amnestie vlastne nechce zrušiť.

Koalícia a opozícia sa už dohodli na postupe zrušenia Mečiarových amnestií. "Už sa len legislatívne dolaďujú návrhy," informoval podpredseda Národnej rady SR a šéf Mosta-Híd Béla Bugár v pléne. Zároveň odmietol zavádzanie, ktorého sa pri informovaní o hľadaní dohody na grémiách dopúšťa podľa jeho slov opozícia. Takéto politikárčenie odmieta.

"Celý týždeň nebol o inom, len o ovplyvňovaní médií a občanov," poznamenal Bugár. Trvá na tom, že koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií je jediný, ktorý má šancu prejsť. Opozičný návrh z dielne Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) nezíska potrebných 90 hlasov.

Bugár cítil pocit beznádeje

Bugár odmieta názory, že sa koalícia pretvaruje a Mečiarove amnestie vlastne nechce zrušiť. "My sa netvárime, my chceme amnestie zrušiť. Prišli sme s návrhom a je to úprimná snaha," vyhlásil Bugár.

Pripomenul, že v minulosti vždy hlasoval za návrhy ústavných zákonov na zrušenie Mečiarových amnestií, aký predložil aj Budaj. Ale takéto riešenie nikdy nezískalo dostatočnú podporu.

"Vždy po hlasovaní som cítil pocit beznádeje, lebo sa to nikdy nepodarilo. Prvýkrát teraz cítim možnosť, že tieto amnestie budú zrušené. Je to jeden jediný návrh, ktorý má šancu prejsť. Vládna koalícia vyjadrila úprimnú snahu zrušiť amnestie," zdôraznil Bugár.

Jurinová odmieta politikárčenie

Zároveň poukázal, že po zrušení Mečiarových amnestií bude už jedno, či sa zmeny prijali v zrýchlenom režime, alebo nie. "Dôležité bude jedine, či sme hlasovali za, alebo proti. Až potom sa ukáže, či bol návrh dobrý," povedal Bugár, ktorý verí, že Ústavný súd SR zrušenie nezastaví. "Ak budeme rozumní a normálni, môžeme zvíťaziť všetci. A hlavne spravodlivosť," uzavrel Bugár.

Erika Jurinová z OĽaNO-NOVA odmieta reči o politikárčení opozície. Trvá na tom, že opozícia má záujem na zrušení Mečiarových amnestií. Opoziční poslanci tvrdia, že chcú také riešenie, ktoré to naozaj umožní a neskončí neúspechom.

"Súčasný stav je taký, že amnestie prejdú nie preto, lebo si to koalícia odhlasovala, ale preto, že sa dohodneme. A keď sa dohodneme, tak potom to môžeme požadovať za spoločný úspech," vyhlásil šéf OĽaNO Igor Matovič v pléne.

01 - Modified: 2022-09-29 14:31:38 - Feat.: - Title: HN24: Parlament 02 - Modified: 2022-09-29 13:00:09 - Feat.: - Title: Mikulec pri migračnej vlne zlyhal. Mal by odstúpiť, vyhlásil poslanec Krúpa 03 - Modified: 2022-09-29 09:43:53 - Feat.: - Title: HN24: Matovič v pléne 04 - Modified: 2022-09-28 14:39:12 - Feat.: - Title: HN24: Sulík v parlamente 05 - Modified: 2022-09-28 14:26:47 - Feat.: - Title: Poslanci za OĽANO odišli zo sály po vystúpení Matoviča
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 19:45