Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhoduje o väzbe pre exministra vnútra Roberta Kaliňáka. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Najvyšší súd prepustil exministra Kaliňáka z väzby na slobodu

13.05.2022, 10:51
Autor:
TASRTASR

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák pôjde z väzby na slobodu. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu.

Najvyšší súd v piatok  prepustil obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka z väzby na slobodu. Senát 5T zrušil predchádzajúce aprílové uznesenie Špecializovaného trestného súdu jednomyseľne. Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

image

Kaliňákove obdivuhodné toky peňazí k dobrovoľným hasičom. Štát zastavil Putinovho „vlka“

Oznámenie zaujatosti

"Trestné stíhanie obvineného považuje senát vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu, za dôvodné, avšak sťažnostný súd – na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, žiadne dôvody kolúznej väzby u obvineného nezistil," skonštatovala Važanová.

Rozhodnutiu o väzbe predchádzalo podľa hovorkyne oznámenie zaujatosti zo strany všetkých členov senátu, o ktorých iný senát tunajšieho súdu rozhodol 1. mája tak, že nie sú zaujatí.

Následne senát rozhodol o námietke zaujatosti podanej obvineným Robertom Kaliňákom voči sudcovi Jurajovi Klimentovi tak, že nie je zaujatý.

Kolúzna väzba

Kaliňáka vzal súd v Pezinku do kolúznej väzby 23. apríla. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie.

Exministra vnútra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil spolu s predsedom Smeru Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

20. máj 2022 14:28