Ministri obrany krajín Vyšehradskej štvorky zľava Robert Kaliňák (Slovensko), Jaromír Zůna (Česko), Romulusz Ruszin-Szendi (Maďarsko) a Wladyslaw Kosiniak-Kamysz (Poľsko) pózujú po pracovnom stretnutí v maďarskej metropole Budapešť. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Vyšehradská štvorka pôjde na tohtoročný summit NATO so spoločným stanoviskom, povedal Kaliňák

25.06.2026, 17:22
Autor:
TASRTASR

Podľa maďarského ministra obrany Romulusza Ruszina-Szendiho je stretnutie v Budapešti. obrovským krokom, pretože dokázalo, že obranná spolupráca V4 opäť žije.

Krajiny zoskupenia Vyšehradská štvorka pôjdu na tohtoročný summit NATO v Ankare so spoločným stanoviskom, o ktorom sa diskutovalo na štvrtkovom stretnutí ministrov obrany Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v Budapešti. Podľa portálu index.hu o tom hovoril slovenský minister obrany Robert Kaliňák, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa slov Kaliňáka v Budapešti diskutovali okrem rozvoja infraštruktúry aj o vojenskej spolupráci a posilňovaní obranného priemyslu, ale aj o tom, ako môžu spolupracovať v oblasti obrany proti dronom.

image

Varšava a Praha budú na summite NATO vystupovať jednotne, uviedol poľský minister

Na tlačovej konferencii po stretnutí sa ministri zhodli, že V4 je dôležitým zoskupením pre ich krajiny aj pre Európu a že v budúcnosti budú ďalej prehlbovať politickú spoluprácu.

Podľa maďarského ministra obrany Romulusza Ruszina-Szendiho je súčasné stretnutie obrovským krokom, pretože dokázalo, že obranná spolupráca V4 opäť žije.

Dodal, že súčasný summit bol zorganizovaný vo veľmi krátkom čase, keďže vláda premiéra Pétera Magyara vznikla iba pred vyše mesiacom.

Na schôdzke sa zúčastnili aj šéfovia rezortov obrany Česka a Poľska Jaromír Zúna a Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. jún 2026 17:23