Šéf Smeru Robert Fico. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Fico tvrdí, že navrhované referendové otázky nemôžu byť protiústavné

13.06.2022, 13:45
Autor:
TASRTASR

Šéf Smeru pripustil, že úspešné referendum nemusí viesť k predčasným voľbám, pri odsúhlasení prvej otázky ľuďmi však musí spôsobiť demisiu vlády.

Navrhované referendové otázky nemôžu byť protiústavné, tvrdí predseda opozičnej strany Smer Robert Fico v súvislosti s prebiehajúcou petičnou akciou k referendu.

Pripustil, že úspešné referendum nemusí viesť k predčasným voľbám, pri odsúhlasení prvej otázky ľuďmi však musí spôsobiť demisiu vlády. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii.   

image

Navrhované referendové otázky sa nezdajú byť neústavné, tvrdí odborník. Prvá je však podľa neho zavádzajúca

         

"Druhá otázka o zmene ústavy je presne to, čo od nás žiada Ústavný súd a čo vládna koalícia odmieta urobiť," komentoval Fico. Poukázal na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý podľa neho skonštatoval, že predčasné voľby sa na Slovensku nemôžu konať, kým nedôjde k zmene ústavy.

K prvej otázke povedal, že ak sú ľudia nositeľmi štátnej moci, musia mať právo poslať vládu do demisie. Nevylúčil, že po demisii nemusia prísť automaticky predčasné voľby a v parlamente môže existovať väčšina, ktorá sa môže opätovne pokúsiť o zostavenie novej vlády. Nepokladá to však za pravdepodobné.  

Ako podotkol líder opozičnej strany, v reakciách na petičnú akciu nezachytili nikoho, kto by povedal, že navrhované otázky sú protiústavné. Odvolávajúc sa na Ústavný súd SR zdôraznil, že výsledok referenda je priamo záväzný a má silu ústavného zákona.

V prípade, že by v platnom referende odsúhlasili ľudia druhú otázku, nebude podľa neho treba ani meniť ústavu. "Ak by ústavná kríza ďalej pretrvávala, neboli by schopní zostaviť vládu, v takom prípade stačí 76 hlasov v Národnej rade SR, aby sa na Slovensku konali predčasné parlamentné voľby," uviedol.

Opozičný Smer-SD minulý týždeň spustil petičnú akciu k referendu, všeľudové hlasovanie by chcel spojiť s jesennými voľbami 29. októbra. Prvá otázka má znieť: "Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?". Druhá otázka má znieť "Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?". Politickú podporu referendu podľa Fica deklarovali mimoparlamentné strany Hlas-SD, SNS a Republika.

 

 

01 - Modified: 2022-06-30 11:20:07 - Feat.: - Title: Koaliční poslanci nepochopili pointu odvolávania Vlčana, tvrdí poslanec Smeru 02 - Modified: 2022-06-30 10:49:04 - Feat.: - Title: Šéf agentúry Focus Slosiarik pre HN: Ficova minulosť limituje možnosti rastu dôvery voči nemu 03 - Modified: 2022-06-29 13:50:53 - Feat.: - Title: Hlavným dôvodom na odvolanie Vlčana sú vysoké ceny potravín, tvrdí Smer 04 - Modified: 2022-06-29 06:11:23 - Feat.: - Title: Cherson pripravuje referendum. Dosadená administratíva bojuje o pripojenie oblasti k Rusku 05 - Modified: 2022-06-27 14:02:58 - Feat.: - Title: Smer považuje Kollárov návrh, umožňujúci skrátiť volebné obdobie, za klamstvo
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. jún 2022 13:33