Na snímke v popredí zľava predseda OĽaNO a minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a poslanec Michal Šipoš (obaja OĽaNO). FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

OĽANO odmieta, že by sa snažilo vyštvať SaS z koalície. Termín predsedníctva ešte nie je známy

30.06.2022, 12:54
Autor:
TASRTASR

Hnutie OĽANO bude na mimoriadnom predsedníctve riešiť situáciu z posledných mesiacov, správanie SaS a nechodenie liberálov na koaličné rady.

Vyplýva to z vyjadrenia predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša. Deklaroval, že jeho osobným cieľom je urovnanie sporov. Chce, aby štvorkoalícia zotrvala do konca volebného obdobia. Odmieta, že by sa OĽANO snažilo vyštvať SaS z koalície.

"Ak máme riadne fungovať, vládnuť a prijímať zákony, je veľmi potrebné, aby si všetci štyria koaliční partneri sadli za rokovací stôl," podčiarkol Šipoš.

Žiadne provokácie

Cestu nevidí v písaní statusov o koaličnom partnerovi, ale v rokovaní. Dopredu nechcel povedať možné závery predsedníctva. Na otázku, či sa dá dovládnuť aj bez SaS, odpovedal, že je možné všetko. "Ale túto možnosť by som nechcel," povedal s tým, že chce dovládnutie štyroch súčasných koaličných strán.

Čo sa týka sporov koalície a verejných slovných prestreliek partnerov, Šipoš apeluje na partnerov, že vzájomná provokácia nie je cesta. Postoj ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) je pri takýchto sporoch podľa neho vždy reakciou, pričom prvotné kroky iného partnera verejnosť nevidí. "Budem najradšej, keď nebudú žiadne provokácie, nebudú žiadne akcie, a potom nebudú ani reakcie," uzavrel.

Termín nie je známy

Termín predsedníctva zatiaľ OĽANO neuviedlo. Rokovanie avizoval líder hnutia Matovič s tým, že sa má konať do najbližšieho víkendu. Vyhodnotiť má rôzne varianty vývoja a prijať potrebné strategické rozhodnutia.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci parlamentu prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča.

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽANO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať.

Matovič vyzval SaS na uzmierenie, tá ešte nepovedala viac o svojom postupe. Rozhodnúť sa má 6. júla na mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

01 - Modified: 2022-10-06 07:39:51 - Feat.: - Title: SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom 02 - Modified: 2022-10-05 16:23:33 - Feat.: - Title: Politici nebudú ručiť majetkom. Poslanci odmietli návrh OĽANO na zavedenie hmotnej zodpovednosti 03 - Modified: 2022-10-05 15:19:14 - Feat.: - Title: Sulík chcel Hegera nechať dovládnuť, teraz hovorí o predčasných voľbách. Strana pritom sama ide do rizika 04 - Modified: 2022-10-05 14:12:11 - Feat.: - Title: Miliardový boj v parlamente: 14. dôchodky majú podporu. Ohrozené sú však vládne energetické šeky 05 - Modified: 2022-10-05 15:30:09 - Feat.: - Title: Gröhling v HNtelevízii: Budem hlasovať za odvolanie premiéra len vtedy, ak návrh neprinesú Tarabovci
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. október 2022 01:51