Martin Klus. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

Klus o koaličnej kríze: Pri pohľade do parlamentu sme videli všetko to, čo by sme robiť nemali

28.07.2022, 17:23
Autor:
TASRTASR

Nová koaličná zmluva by podľa poslanca Martina Klusa mala reflektovať aktuálne politické pomery a mala by byť napísaná tak, aby ju jednotliví aktéri vedeli po zvyšok volebného obdobia dodržiavať.

Omnoho väčším problémom ako osobné vzťahy lídrov SaS a OĽANO bol úplný rozpad pravidiel fungovania vládnej koalície vrátane nedodržiavania koaličnej zmluvy.

V diskusii TASR TV to v súvislosti s koaličnou krízou povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a podpredseda SaS Martin Klus.

Pripomenul uznesenie Republikovej rady SaS, ktoré požaduje vypracovanie novej koaličnej zmluvy.

"Pri pohľade do parlamentu sme videli všetko to, čo by sme robiť nemali. Dochádzalo tu k rôznym hlasovaniam s opozíciou naprieč politickým spektrom a proti vôli koaličných partnerov. Ak sa pravidlá permanentne porušujú, potom sa veľmi ťažko vládne," tvrdí Klus.

Nová koaličná zmluva by podľa neho mala reflektovať aktuálne politické pomery a mala by byť napísaná tak, aby ju jednotliví aktéri vedeli po zvyšok volebného obdobia dodržiavať.

Pôvodná zmluva bola písaná v marci 2020, keď boli štyria koaliční partneri so štyrmi poslaneckými klubmi.

"Dnes sú už iba tri poslanecké kluby a máme iný formát rozloženia ministerstiev. Aj to by malo byť zohľadnené v novej koaličnej zmluve. A máme ešte celý mesiac na to, aby sa to podarilo," povedal.

Ak by SaS ostala členom vládnej koalície, Klus si nevie predstaviť, že by na návrh opozície hlasovala za odvolanie niektorého člena vlády. Ak však dôjde k demisii členov vlády a odchodu strany do opozície, situácia sa zmení.

"Ak by sa SaS formálne presunula do opozície, dá sa ťažko vylúčiť akýkoľvek scenár. Ale predpokladám, že na to by musela zasadnúť republiková rada a vedenie strany," konštatoval.

SaS by si v takom prípade musela vybrať, či chce smerovať k predčasným voľbám alebo podporovať menšinovú vládu. "A či by takáto podpora niesla aj náš záväzok nehlasovať spolu s ostatnou pozíciou, v tomto prípade naozaj veľmi radikálnou opozíciou, za odvolanie niektorých členov vlády," doplnil Klus.

 

01 - Modified: 2022-09-16 13:29:18 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Richarda Sulíka 02 - Modified: 2022-09-16 13:22:54 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Sulíka 03 - Modified: 2022-09-16 13:14:13 - Feat.: - Title: HN24: Sulík o energetickej kríze 04 - Modified: 2022-09-16 15:02:05 - Feat.: - Title: Sulík: Riešenia energetickej krízy sú pripravené, teraz to treba dotiahnuť 05 - Modified: 2022-09-16 13:29:25 - Feat.: - Title: Provokuje alebo taktizuje? Ak ma odvolajú, SaS sa môže vrátiť, prekvapil Matovič odpoveďou Pellegrinimu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. september 2022 14:25