Predseda strany SaS Richard Sulík. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

SaS si určila tím na vyjednávania o novej koaličnej zmluve. Je v ňom Sulík aj Kolíková

29.07.2022, 12:25
Autor:
TASRTASR

Vyjednávací tím dostal od republikovej rady SaS podmienku, aby súhlasil len s takou novou koaličnou zmluvou, z ktorej bude vyplývať, že minister financií Igor Matovič nebude členom vlády.

O novej koaličnej zmluve bude za SaS vyjednávať tím zložený z ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ministra školstva Branislava Gröhlinga a predsedu strany Richarda Sulíka. Rozhodla o tom republiková rada strany.

image

Poslanec Krúpa vstúpil do klubu SaS. Bude tím lídrom pre obranu, povedal Sulík

Vyjednávací tím zároveň dostal podmienku, aby súhlasil len s takou novou koaličnou zmluvou, z ktorej bude vyplývať, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) nebude členom vlády. V piatok o tom informoval Sulík.

Prijatím uznesenia chcela SaS "spratať zo sveta špekulácie a dohady".

Sulík zopakoval dôvody na odchod Matoviča z vlády. Je to rozvrat verejných financií, schvaľovanie škodlivých vecí a znásilňovanie legislatívneho procesu.

"Tento stav nie je ďalej únosný, a preto sme sa takto rozhodli," poznamenal Sulík. Hnutie OĽANO podľa neho teraz stojí pred rozhodnutím, či uprednostní stranícky záujem alebo uprednostní záujem Slovenska pred menšinovou vládou.

Predseda SaS deklaroval, že strana je pripravená rokovať aj podpísať novú koaličnú zmluvu.

Čo by v nej okrem odchodu Matoviča malo byť, Sulík nekonkretizoval. "O tom nebudeme verejne informovať pred tým, ako to budeme mať s nimi odrokované," podotkol.

Nová koalícia by podľa Sulíka mala so cťou, odbornosťou, premyslenými a rozvážnymi rozhodnutiami dokončiť toto volebné obdobie.

Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

Premiér deklaruje, že počas leta budú v koalícii rokovať, predpokladá, že výsledok bude zrejme známy až v "posledných hodinách".

01 - Modified: 2022-10-06 07:39:51 - Feat.: - Title: SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom 02 - Modified: 2022-10-05 15:19:14 - Feat.: - Title: Sulík chcel Hegera nechať dovládnuť, teraz hovorí o predčasných voľbách. Strana pritom sama ide do rizika 03 - Modified: 2022-10-05 14:12:11 - Feat.: - Title: Miliardový boj v parlamente: 14. dôchodky majú podporu. Ohrozené sú však vládne energetické šeky 04 - Modified: 2022-10-05 15:30:09 - Feat.: - Title: Gröhling v HNtelevízii: Budem hlasovať za odvolanie premiéra len vtedy, ak návrh neprinesú Tarabovci 05 - Modified: 2022-10-05 09:22:47 - Feat.: - Title: Použiť eurofondy na pokrytie energetickej krízy sme navrhovali už v apríli, tvrdí SaS
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. október 2022 17:04