Ambulancia lekárskej služby prvej pomoci v Košiciach. FOTO: TASR/František Iván 
StoryEditor

Málo personálu a veľa odrobených služieb. Šéf lekárov vyzýva k zredukovaniu pohotovostí

01.08.2022, 12:14
Autor:
TASRTASR

Pavel Oravec poukazuje na prepracovanosť a nedostatok všeobecných lekárov. Vníma určitú dostupnosť pohotovostí pre pacientov, zároveň však varuje, že doktori by mali odrobiť len dve víkendové služby za mesiac.

Počet ambulantných pohotovostí je treba prehodnotiť a zredukovať. Pre TASR to uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory Pavel Oravec. Všeobecní lekári by mali podľa neho odslúžiť maximálne dve služby za mesiac.

Tiež upozornil, že ich bude časom ubúdať.

Vysoký vekový priemer lekárov 

"Spádové územia na jedno sídlo ambulantnej pohotovostnej služby je treba nastaviť tak, aby sa nekalkulovalo len s dobrou dostupnosťou pacientov k pohotovosti, ale aj s personálnymi možnosťami," skonštatoval. Vytvorí sa tým podľa neho predpoklad, že lekári nebudú musieť slúžiť viac ako dve služby mesačne, teda neprekročí sa únosná miera počtu služieb za mesiac.

Oravec poukázal, že v niektorých regiónoch dokážu pediatri služby v ambulantných pohotovostiach pokryť, no niekde je ich nedostatok a na riadne zabezpečenie musia slúžiť päť i viac služieb mesačne. "Je to neúnosné a neprimerane zaťažujúce," podotkol. Situácia je podľa neho podobná aj v ambulantných pohotovostiach pre dospelých.

image

Lekári na detských oddeleniach nemôžu nahrádzať detskú ambulantnú pohotovostnú službu

 Všeobecní lekári by mali podľa neho aj vzhľadom na vysokú vekovú štruktúru odslúžiť maximálne jednu až dve služby mesačne. "Vekový priemer lekárov v segmente všeobecný lekár pre deti a dorast je približne 57 rokov, teda prevaha všeobecných lekárov pre deti a dorast je v dôchodkovom veku," upozornil.

V období najbližších rokov sa má podľa neho počítať s tým, že počet všeobecných lekárov bude klesať. "Po ich odchode do dôchodku nebude vždy k dispozícii lekár, ktorý ich ambulanciu či obvod prevezme," ozrejmil.

Šéf komory upozornil, že lekári pri výkone služieb čelia aj vyčerpanosti z práce pri vysokých počtoch pacientov v predimenzovaných ambulanciách, narastajúcim počtom konfliktov s pacientmi či pomerne nízkym platbám za výkon služby.

Zneužívanie pohotovostí pacientami 

Ambulantná pohotovostná služba je podľa neho tiež významným spôsobom zneužívaná. "Je potrebné tiež zdôrazniť, že pacienti často navštevujú  pohotovosť v neodôvodnených prípadoch, návštevou nahrádzajú vyšetrenie u svojho lekára," priblížil.

image

Nerovnosť v odmeňovaní: Ženy v zdravotníctve zarábajú o štvrtinu menej ako muži

Lekársku komoru podľa neho rezort zdravotníctva k problematike neoslovil. Oravec poukázal, že pri poslednej zmene organizácie pohotovostí navrhovala komora 20-tisíc detí na jednu pohotovosť v regióne. Návrh bol podľa neho o jednu tretinu nižší ako sa nakoniec prijalo.

Podotkol, že vplyvom rôznych tlakov sa počty pohotovostí zvýšili napriek nedostatku lekárov. Odôvodňovalo sa to podľa neho údajnou potrebou dostupnosti. "Zdá sa, že jednoduchá matematika – počet pracovísk/následne počet služieb by sa mal približne rovnať počtu aktuálne a predovšetkým potenciálne dostupného počtu lekárov – u nás neplatí," dodal.

01 - Modified: 2022-06-22 15:53:51 - Feat.: 0 - Title: Lekárska komora žiada paušálne platby pre všetky ambulancie a nemocnice v sieti 02 - Modified: 2022-06-15 13:53:56 - Feat.: 0 - Title: Komora lekárov: Peniaze z odvodov by nemali spravovať zdravotné poisťovne 03 - Modified: 2022-06-13 17:22:28 - Feat.: 0 - Title: Prezident lekárskej komory: Neostaneme ticho, ak politici bezdôvodne urážajú lekárov
01 - Modified: 2023-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Programy pre stredového voliča 02 - Modified: 2023-09-22 08:37:23 - Feat.: - Title: BSK do Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy začlení oblasť zdravotníctva 03 - Modified: 2023-09-21 15:57:27 - Feat.: - Title: Slovenská lekárska komora je na rázcestí 04 - Modified: 2023-09-21 14:26:24 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva spúšťa očkovanie novou adaptovanou vakcínou proti koronavírusu 05 - Modified: 2023-09-21 12:18:46 - Feat.: - Title: Prezident Slovenskej lekárskej komory: V komore je spor, delegátov snemu požiadam o vyslovenie dôvery
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. september 2023 11:00