Premiér Eduard Heger. FOTO: TASR/M. Baumann
StoryEditor

Odchodom Sulíka a Matoviča z koaličných rád by sa vyriešilo mnoho problémov, zdôraznil Heger

22.08.2022, 15:14
Autor:
TASRTASR

Premiér podľa svojich slov komunikuje s predstaviteľmi SaS pravidelne. Informoval, že v pondelok popoludní sa má stretnúť so Sulíkom v súvislosti s energetickými opatreniami na pomoc ľuďom.

Premiér Eduard Heger naďalej tvrdí, že riešením krízy medzi vládnymi predstaviteľmi by bol odchod šéfa SaS Richarda Sulíka a lídra OĽANO Igora Matoviča z koaličných rád. Zopakoval, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu, ktorú tvorí štvorkoalícia.

"Odchod z rezortu a z koalície nie je obeta, to je v tomto prípade pohodlnosťou. Skutočná obeta je zotrvanie v koalícii a odchod z koaličnej rady, pretože tam sa robia tie najväčšie rozhodnutia, a ak teda tam je konflikt, toto by bola cesta," povedal Heger v pondelok novinárom.

Premiér zdôraznil, že odchodom Sulíka a Matoviča z koaličných rád by sa vyriešilo mnoho problémov. "Na vláde nám to funguje veľmi dobre a koaličná rada je posledné miesto, kde by tento konflikt vymizol. Možno osobné útoky na tlačových besedách a zo sociálnych sietí nevymiznú, ale to nám nebude brániť zodpovedne a profesionálne vládnuť," dodal.

Mrzí ho, že SaS ostáva v zaťatom móde. "Slovensko potrebuje stabilnú vládu, ktorá je podporovaná štvorkoalíciou a garantovanou väčšinou v parlamente," povedal s tým, že najbližšie dni bude venovať pozornosť rozhovorom so zástupcami SaS, aby došlo k dohode.

Premiér podľa svojich slov komunikuje s predstaviteľmi SaS pravidelne. Informoval, že v pondelok popoludní sa má stretnúť so Sulíkom a jeho tímom z ministerstva hospodárstva v súvislosti s energetickými opatreniami na pomoc ľuďom.

"Minister hospodárstva má spolu s tímom predstaviť konkrétne riešenia, ktoré sa potom budú pretavovať aj do opatrení, ktoré by boli schvaľované na vláde, prípadne aj v parlamente," skonštatoval.

Na víkendovom stretnutí vládnych predstaviteľov premiér predstavil návrhy na zmenu koaličnej zmluvy. Koaličné rady by mali byť bez Matoviča a Sulíka, pričom raz do mesiaca by boli koaličné rady iba s predsedami strán alebo ich zástupcami.

Návrhy tiež hovoria o výmene štátnych tajomníkov ministerstva financií a hospodárstva, kreovaní rozhodcovskej komisie pri koaličných sporoch či sankciách v prípade nedodržiavania pravidiel.

01 - Modified: 2022-09-18 18:36:03 - Feat.: - Title: Heger: Brusel v prípade Maďarska koná v zmysle toho, čo schválili členské štáty 02 - Modified: 2022-09-18 12:02:00 - Feat.: - Title: Heger podporí 48 projektov sumou 300-tisíc eur na popularizáciu vedy a inovácie 03 - Modified: 2022-09-18 11:25:27 - Feat.: - Title: Nemá pre nás zmysel ostávať v koalícii, ktorá nepresadí pomoc, vyhlásil Pčolinský 04 - Modified: 2022-09-18 10:00:09 - Feat.: - Title: HN24: Kollár v diskusii 05 - Modified: 2022-09-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Matovič obviňoval Sulíkovu SaS, že koná v prospech oligarchov. Heger hovoril o porušenom sľube
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. september 2022 12:28