Predseda vlády Eduard Heger. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Heger: Brusel v prípade Maďarska koná v zmysle toho, čo schválili členské štáty

18.09.2022, 20:33
Autor:
TASRTASR

Premiér Eduard Heger podotkol, že pri schvaľovaní rozpočtu Únie prijala kondicionalitu právneho štátu, ktorá má pomôcť v boji proti zneužívaniu eurofondov v členských štátoch.

Európska komisia dnes koná v zmysle toho, na čom sa dohodli členské krajiny Únie pri schvaľovaní rozpočtu Únie na sedem rokov.

Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v reakcii na odporučenie eurokomisie pozastaviť Maďarsku časť eurofondov pre porušovanie zásad právneho štátu a nedostatky v boji proti korupcii. Informovala o tom hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.  

Súbor opatrení

Heger podotkol, že pri schvaľovaní rozpočtu Únie prijala kondicionalitu právneho štátu, ktorá má pomôcť v boji proti zneužívaniu eurofondov v členských štátoch.

"To je napokon aj dlhodobá priorita mojej vlády. Slovensko z vlastnej skúsenosti veľmi dobre vie, čo znamená rozkrádanie eurofondov za čias bývalých vlád," uviedol.

Poznamenal tiež, že medzi Maďarskom a Komisiou aktuálne prebieha veľmi intenzívna komunikácia o súbore opatrení, ktoré je pripravené prijať, aby sa posilnili štruktúry na ochranu fondov EÚ, aby k pozastaveniu čerpania dôjsť nemuselo. "Samozrejme, toto je preferovaný scenár," skonštatoval.

Návrh EK podľa neho nie je možné vetovať. Pripomenul, že o jeho výslednej podobe rozhodne kvalifikovaná väčšina krajín po uplynutí mesačnej lehoty. Slovensko je podľa jeho slov pripravené podporiť jej predĺženie o ďalšie dva mesiace, aby Maďarsko získalo viac času na rokovanie.

"Koalíciu budem priebežne o tomto vývoji informovať a rozhodnutie, ako budeme hlasovať, prijmeme až v momente, keď budeme poznať, aká je finálna ponuka na maďarskej strane," doplnil premiér.

Fico návrh odmieta

Návrh eurokomisie odmieta predseda Národnej rady a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár aj predseda opozičného Smeru Robert Fico. V diskusnej relácii sa zhodli na tom, že Slovensko by malo rozhodnutie vetovať. "Aj na vláde aj koalícii za nás poviem, že budeme tento názor vetovať," vyhlásil Kollár.

Maďarsku by malo byť pozastavených približne 7,5 miliardy eur. Rozhodnutie komisie je prvým prípadom postupu na základe nového sankčného mechanizmu, ktorý má chrániť právny štát. Európska únia nové finančné sankcie zaviedla pred dvoma rokmi práve v reakcii na to, čo Brusel označuje za podkopávanie demokracie v Poľsku a Maďarsku.

01 - Modified: 2022-09-19 15:12:01 - Feat.: - Title: Matovič uvoľní základným a stredným školám 30 miliónov eur na zvýšené ceny energií 02 - Modified: 2022-09-18 12:50:26 - Feat.: - Title: Morawiecki chce návrat spolupráce s Orbánom, plánuje aj posilnenie krajín V4 03 - Modified: 2022-09-18 12:02:00 - Feat.: - Title: Heger podporí 48 projektov sumou 300-tisíc eur na popularizáciu vedy a inovácie 04 - Modified: 2022-09-18 10:11:12 - Feat.: - Title: HN24: Fico v diskusii 05 - Modified: 2022-09-18 09:34:09 - Feat.: - Title: Brusel navrhol odobrať Maďarsku vyše sedem miliárd eur z fondov Európskej únie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. september 2022 12:09