Posledné štyri roky boli pre samosprávy ťažké. Po dvoch rokoch pandémie v súčasnosti bojujú s energetickou krízou. Prejavilo sa to v spravovaní financií oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu?
Máme dáta o hospodárení samospráv za uplynulé tri roky, za aktuálny rok 2022 ich zatiaľ nemáme. No už teraz vidieť, že k istým zhoršeniam indikátorov finančného zdravia došlo. Vidieť aj mierne zvýšenie dlhu aj dlhovej služby. Takisto sa zhoršila bilancia bežných účtov. To všetko sú ukazovatele, čo v našej metodike vstupujú do finančného zdravia. Platí teda, že mierne zhoršenie vidíme, ale nie je to na druhej strane nič vážne. Rozhodne dlh pri samosprávach nestúpol tak ako pri verejných financiách ako celku.
V súčasnosti je v parlamente rozpočet štátu na rok 2023. S akými financiami však pracujú ročne samosprávy?
Hlavným zdrojom ich príjmu je daň z príjmu fyzických osôb, ktorá sa delí pomerom 70 ku 30 percent. Sedemdesiat percent ide obciam, mestám a mestským častiam a 30 percent vyšším územným celkom. Dá sa z toho odvodiť, s čím pracujú. Potom sú tam, samozrejme, miestne dane, poplatky atď. Celkové príjmy obcí a miest za rok 2021 presiahli deväť miliárd a výdavky boli okolo osem a pol miliardy. Medzi rokmi 2020 a 2021 tam bol zhruba 5- až 6-percentný nárast a predpokladám, v roku 2022 možno čakať ďalší nárast.
Čo je náročnejšia úloha? Spravovať malú obec s nízkym počtom obyvateľov alebo veľké mesto s väčším rozpočtom, ale aj viacerými úlohami?
Zostáva vám 62% na dočítanie.