Ukrajine ste ponúkli našich expertov v oblasti posudzovania vplyvov na prírodu. Čo všetko to zahŕňa?
Slovensko nemá také finančné možnosti ako veľmoci, no na druhej strane Ukrajine zasa poskytujeme pomoc v oblasti jej obrany, takisto v ochrane migrantov. Momentálne sa naši partneri nechystajú naprávať škody na životnom prostredí. Ukrajinská vláda má zdokumentovaných 257 konkrétnych envirozločinov, pričom boli ničené aj národné parky, jazerá boli zamínované, horia lesy. Od začiatku vojny objem emisií presiahol 67 miliónov ton oproti 2,2 milióna ton.
Pravdepodobne je teda vaša ponuka zatiaľ len v rovine plánov.
Na Ukrajinu vkročí OSN aj Európska komisia. Obom týmto organizáciám som ponúkol, aby počítali aj s nami. Sme bezprostrední susedia a z hľadiska logistiky sa možno oprieť o našich odborníkov. OSN privítala návrh včleniť do komisie na kontrolu ukrajinského monitoringu našu skupinu expertov z Výskumného ústavu vodného hospodárstva. Významné je, že sa pred pár mesiacmi podarilo prijať stanovisko OSN, že vojnové útoky na životné prostredie sa považujú za vojnové zločiny. To je úplne nový míľnik premýšľania o životnom prostredí.
Denník New York Times publikoval, že po ruských vojenských aktivitách bolo vidno až z vesmíru plamene z najväčšieho ukrajinského národného parku. Vy sám ste na sociálnu sieť zavesili, že v krajine celkovo zhorelo vyše troch miliónov hektárov lesa. Dá sa vôbec niečo také predstaviť?
Čerpal som informácie z ukrajinských vládnych dokumentov, ktorými ukrajinská strana už vystavuje Rusku účty. Za každý zničený dom, každý zničený kostol, každú rezerváciu. V tomto sú naši susedia veľmi rezolútni. Európske i svetové spoločenstvo ich v tom bude podporovať.
Už začiatkom marca ste mali telefonát so svojím proťajškom Ruslanom Striletsom. Z vašej iniciatívy?
Áno. Veľmi ju však uvítal. Minister sa vtedy nachádzal v bunkri a bol to skutočne vojnový telefonát.
Počas rozhovoru vás požiadal o embargo na nákup dreva z Ruska. Dovážali sme túto komoditu v takých značných objemoch?
Mali sme pomerne veľký import z Ruska napriek tomu, že sami sme veľkým exportérom. V tomto biznise to takto funguje. Najväčšie kapacity sú práve z východu – Ukrajiny a Ruskej federácie. V skutočnosti Rusko zhruba pred rokom náhle zastavilo vývoz, takže embargo sa stalo hypotetickým. Tento krok bol odštartovaním jeho hyb...
Zostáva vám 85% na dočítanie.