Rumunský minister vnútra Lucian Bode (vľavo) a slovenský minister vnútra Roman Mikulec. FOTO: TASR/Agerpres/Sorin Lupsa
StoryEditor

Slovensko očakáva akčný plán Únie na riešenie migrácie aj pre Západný Balkán, tvrdí Mikulec

25.11.2022, 20:52
Autor:
TASRTASR

Na Rade ministrov sa hovorilo o ďalších konkrétnych krokoch na riešenie migrácie z pozície Európskej komisie aj z pohľadu niektorých členských krajín.

Migračná kríza v centrálnom Stredomorí a rastúci počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez západobalkánsku trasu boli hlavnými témami mimoriadneho zasadnutie ministrov vnútra EÚ v Bruseli. Minister vnútra Roman Mikulec to potvrdil po skončení rokovaní.

Mikulec spresnil, že zasadnutie ministrov zvolalo české predsedníctva v Rade Únie na podnet Francúzska. "Hovorili sme o všetkých (migračných) trasách. Som rád, že došlo na naše slová, že nelegálna migrácia nie je problém Slovenska, Česka či Rakúska, ale problém EÚ," uviedol. To sa podľa ministra odrazilo na konsenzuálnom pochopení všetkých členských krajín, že migráciu treba riešiť spoločnými silami.

image

Mikulec: Budeme žiadať Brusel o financie a usmernenie, ako vracať migrantov do tretích krajín

Na Rade ministrov sa hovorilo o ďalších konkrétnych krokoch na riešenie migrácie z pozície Európskej komisie aj z pohľadu niektorých členských krajín.

Zosúladenie je potrebné

"Ide o kroky, ktoré sme už my aktivovali na našich regionálnych stretnutiach, naposledy vo štvrtok v Prahe, kde sa hovorilo o spoločnom postupe Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska voči západnej migračnej trase, napríklad pri spoločnej ochrane hraníc, a potrebe tlačiť na krajiny západného Balkánu, aby zosúladili svoju politiku s EÚ," vysvetlil Mikulec.

Slovensko sa podieľa na ochrane maďarsko-srbskej hranice a zúčastňuje sa na spoločných hliadkach na území Maďarska, čo podľa jeho slov môže zabrániť väčšiemu prísunu migrantov do Únie.

Dodal, že Slovensko trvá na sprísnení návratovej politiky, kde musí eurokomisia zvýšiť tlak na krajiny pôvodu a tranzitu nelegálnych migrantov.

image

Nájsť prenájom je malý zázrak. Voľné byty sa prepadli o polovicu, ponuky miznú do dňa

Mikulec v tejto súvislosti poprosil české  predsedníctvo, aby do piatkových rokovacích tém zaradila aj uplatňovanie readmisnej dohody medzi EÚ a Srbskom, ktorú niektoré krajiny eurobloku neuplatňujú.

Podrobný plán

Eurokomisia v pondelok predstavila akčný plán na riešenie otázky migrácie v centrálnom Stredomorí a podobný plán chce do summitu EÚ - Západný Balkán v Tirane predložiť aj pre západobalkánsku trasu. Mikulec zdôraznil, že to bola aj jedna z požiadaviek ministrov vnútra voči eurokomisii, pričom exekutíva EÚ by mala pripraviť uskutočniteľné plány.

"Potrebujeme rýchlu implementáciu krokov, aby sme migráciu zastavili tam, kde vzniká a neriešili ju vo vnútri EÚ a nemuseli sme zavádzať kontroly na vnútorných hraniciach, ako k tomu dochádza teraz," odkázal. Dovtedy, kým nebude platiť spoločná azylová a migračná politika EÚ, tak podľa neho bude treba stále a opakovane riešiť podobné krízy.

01 - Modified: 2022-11-25 13:55:04 - Feat.: 1 - Title: Mikulca mrzí zneužívanie Lučanského smrti, Kolíková ocenila záver vyšetrovania 02 - Modified: 2022-11-24 10:04:19 - Feat.: 1 - Title: Mikulec: Budeme žiadať Brusel o financie a usmernenie, ako vracať migrantov do tretích krajín 03 - Modified: 2022-11-23 12:06:25 - Feat.: 1 - Title: Vláda s podporou SaS automaticky počítať nemôže. Sulík zopakoval, že návrh rozpočtu určite nepodporia
01 - Modified: 2023-01-28 15:53:17 - Feat.: - Title: Talianska premiérka Meloniová v Líbyi rokovala o energetike a migrácii 02 - Modified: 2023-01-28 12:54:55 - Feat.: - Title: Únia žiada Izrael, aby smrtiacu silu používal len nevyhnutne, na okupovaných územiach sa stupňuje násilie 03 - Modified: 2023-01-28 11:27:47 - Feat.: - Title: Talianska premiérka Meloniová je v Líbyi, bude rokovať o plyne a migrácii. Chce podpísať dohodu o ťažbe 04 - Modified: 2023-01-27 13:32:51 - Feat.: - Title: Európska únia predĺžila ekonomické sankcie v reakcii na agresiu Ruska voči Ukrajine 05 - Modified: 2023-01-27 12:18:56 - Feat.: - Title: Kampaňou chcú zvýšiť povedomie o právach obetí trestných činov. Európska únia vyzýva ľudí, aby ponúkli pomoc
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. január 2023 21:19