Bývalý pedagóg Ján Horecký zasadol do vedenia ministerstva školstva počas energetickej a inflačnej krízy. FOTO: TASR/M. Baumann
StoryEditor

Za platy a rozpočet bojovali málo. Ako odborníci hodnotia rok 2022 v školstve (veľká anketa)

22.12.2022, 00:00
  • Odborníci privítali, že Branislav Gröhling spustil dlhoočakávané zmeny vo vzdelávaní.
  • Na univerzitách došlo k pozitívnym zmenám, no podľa akademikov im rezort nevenoval dostatočnú pozornosť.
  • Podľa aktérov zo školstva Ján Horecký za tri mesiace nestihol presadiť zásadné zmeny, no mal by tak urobiť budúci rok.

Už pri nástupe do funkcie pred vyše dvomi rokmi mu mnohí vyčítali, že nemá dostatočnú pedagogickú prax. V minulosti totiž pôsobil aj ako vlasový stylista. Bývalý minister školstva Branislav Gröhling však za dva aj pol roka vo funkcii  rozbehol viaceré reformy a presadil niekoľko zákonov.

image

Ohrozí pád vlády historické reformy v školstve? Zmeny na ministerstve prinášajú riziká, varuje odborník

Pre koaličný spor sa však pridal k svojim ministerským kolegom zo Slobody a Solidarity a v septembri podali demisiu. Ešte predtým však do bratislavských ulíc vyšli začiatkom leta stovky učiteľov, aby si vybojovali zvýšenie platov. Mesiac potom prevzal vedenie úradu vyštudovaný pedagóg matematiky a geografie Ján Horecký. Na jeseň navyše Slovenskom otriasli útoky študentov – na Zámockej ulici v Bratislave a následne na strednej škole v Novákoch. HN sa pýtali aktérov zo školstva, ako hodnotia pôsobenie ministrov Gröhlinga a Horeckého a opatrenia, ktoré v roku 2022 priniesli. Respondenti sú zoradení v abecednom poradí.

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-12-12 18:32:46 - Feat.: 1 - Title: Chrípka udrela skôr a silnejšie. Hygienici museli zatvoriť stovky škôl 02 - Modified: 2022-11-24 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Obedy v školách budú pestrejšie a kvalitnejšie, no drahšie. Jedálne sa obávajú, že prídu o stravníkov 03 - Modified: 2022-11-23 09:28:21 - Feat.: 1 - Title: Pomalý internet za desiatky miliónov eur na školách končí. Aj tak ho často ignorovali
01 - Modified: 2026-01-12 13:00:00 - Feat.: - Title: Poznáme víťaza ankety Európske auto roka 2026. Titul získala značka po vyše 50 rokoch 02 - Modified: 2026-01-12 10:45:18 - Feat.: - Title: SaS predstavila „Lex proti mafii“. Návrh sprísňuje, kto môže kandidovať a kto sa môže stať ministrom 03 - Modified: 2026-01-11 09:08:51 - Feat.: - Title: Národná rada má byť miestom argumentov, nie teatrálnosti, vyhlásil Gröhling 04 - Modified: 2026-01-09 12:17:06 - Feat.: - Title: Drucker: Debarierizácia má byť základným právom detí, nie podporným opatrením 05 - Modified: 2026-01-08 06:16:39 - Feat.: - Title: Učiteľom by mali mzdy rásť ako lekárom. Šéf odborárov naznačil, ako a odkedy má fungovať platový automat
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. január 2026 00:25