Prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy pracovníkov vodárenskej čerpacej stanice na ostrove Sihoť slúžiacich na Štedrý deň. FOTO: TASR/Jaroslav Novák 
StoryEditor

Čaputová vetovala tri zákony: Obáva sa o eustream, novele na skrotenie Slávika vyčíta obchádzanie pravidiel

02.01.2023, 16:05
Autor:
TASRTASRchocho

Spoločnosť eustream má podľa prezidentky strategický význam pre Slovensko aj európsky región z pohľadu energetickej infraštruktúry. Vplyv schváleného zákona tak môže ohroziť v konečnom dôsledku energetickú bezpečnosť krajiny.

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala tri zákony, ktoré koncom roka schválil parlament: Novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, zákon o ochrane ovzdušia a zákon o dani z osobitnej stavby a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Pre ich opätovné prijatie parlamentom je potrebné, aby ich podporila nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Čiže musia získať minimálne 76 hlasov. 

Zákon o dani z osobitnej stavby

Čaputová vrátila poslancom na opätovné prerokovanie zákon o dani z osobitnej stavby, ktorým sa má zdaniť tranzitný plynovod spoločnosti eustream sadzbou 6-tisíc eur za kilometer z dôvodu, že jeho aplikácia môže podľa prezidentky ohroziť nielen finančnú a majetkovú stabilitu firmy, ale aj služby a činnosti, ktoré zabezpečuje.

image

Eustreamu sa nepáči nové zaťaženie spoločnosti: Bude to mať devastačné účinky

Ostatné články schváleného zákona, medzi ktoré patrí aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, prezidentka nerozporuje.  

Spoločnosť eustream má podľa prezidentky strategický význam pre Slovensko aj európsky región z pohľadu energetickej infraštruktúry. Vplyv schváleného zákona tak môže ohroziť v konečnom dôsledku energetickú bezpečnosť krajiny. "Zákonodarca na tieto hrozby nijako nereagoval v dôvodovej správe a ani nepredstavil alternatívne riešenie alebo sanáciu takýchto potenciálnych dosahov," uviedla prezidentka.

Novela o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Pri vrátení novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie EIA, prezidentka navrhuje, aby parlament pri opätovnom prerokovaní zákon neprijal ako celok. Novela podľa nej obsahuje viacero ustanovení, ktoré vykazujú znaky nesúladu s ústavnými a medzinárodnoprávnymi požiadavkami i s požiadavkami vyplývajúcimi z práva Európskej únie.

image

Občan Slávik úraduje. Prekáža mu nový vodovod v Bratislave, developer Cresco priznal problémy

Podotkla, že akákoľvek právna úprava obmedzujúca zaručené práva a slobody musí byť predmetom riadneho legislatívneho procesu. "Je zrejmé, že legislatívny proces pri schválenom zákone tieto požiadavky nesplnil a výsledkom je právna úprava, ktorá môže mať za následok výrazné obmedzenie práva účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch v záležitostiach životného prostredia," uviedla prezidentka.

Marcel Slávik

Podozrenia zo zneužívania súčasného nastavenia pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie vyvstali pri praktikách Združenia domových samospráv, za ktorým stojí Marcel Slávik. Jeho „modus operandi“ je podávať podnety s požiadavkami, ktoré sú často nesplniteľné. Brzdí tak dôležité projekty, podnikateľov pripravuje o peniaze i partnerov. Na zvláštne praktiky Združenia domových samospráv upozorňovali developeri roky.

Ako prvý ich vypočul v roku 2020 vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík. Po zozbieraní podnetov od podnikateľov spustil kolotoč konaní, ktoré mali viesť k zastaveniu vyčíňania Marcela Slávika. Sám podal dve trestné oznámenia. Pridal sa k nemu rezort vnútra, ktorý združeniu pohrozil rozpustením. Slávik sa však nedal zastrašiť a vo svojich aktivitách neprestáva.

"Richard Sulík mal pravdu. Vo svojej tlačovej správe povedal, že sa zúčastňujem približne 80 percent procesov posudzovania vplyvov na životné prostredie. Mal pravdu, že mám na túto aktivistickú činnosť de facto monopol. A to je problém. Nie preto, že sa zúčastňujem týchto procesov – ale preto, že sa ich nezúčastňuje nikto iný," reagoval na kritiku Slávik.

V odôvodnení svojho veta konštatuje, že po prijatí pozmeňujúceho návrhu, ktorý prišiel krátko pred hlasovaním, sa zmenil celý obsah pôvodného poslaneckého návrhu zákona. "Inými slovami možno takúto prax označiť za obchádzanie pravidiel legislatívneho procesu," píše sa v odôvodnení.

Novelu kritizovali aj Slovenský ochranársky snem a ďalšie environmentálne organizácie. Obrátili sa i na prezidentku. Novelu považujú za neprijateľnú a v rozpore s Aarhuským dohovorom najmä v oblasti zapojenia sa verejnosti do rozhodovacích procesov týkajúcich sa životného prostredia.

Obávajú sa, že novela môže viesť k zvýšenému formalizmu a zníženiu kvality rozhodovacích procesov. Môže podľa nich skomplikovať podávanie oprávnených pripomienok, keďže skracuje efektívny časový priestor na vyjadrenie v rámci EIA konaní. Kritizovali aj spôsob prijatia novely a zmenu jej pôvodného zámeru pozmeňujúcimi návrhmi krátko pred hlasovaním.

Parlament schválil novelu vládnych poslancov 20. decembra. Mala by obmedziť vyjadrovanie verejnosti ku kolaudácii objektu, ak pri výstavbe nedošlo k zmenám. Znemožniť by mohla vznášať znovu tie isté pripomienky v rôznych fázach povoľovania, orgány ich budú môcť odmietnuť. Skracujú sa ňou aj niektoré lehoty na vyjadrenie úradov, rušia sa niektoré možnosti na prerušenie konania. Autori novely avizovali, že zúži priestor na šikanovanie a zdržovanie stavebníkov.

Zákon o ochrane ovzdušia

Pri vete zákona o ochrane ovzdušia navrhla prezidentka aj zmeny. V odôvodnení svojho rozhodnutia poukázala na ústavné právo vlastniť majetok a na garanciu, že vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

"Zákon o ochrane ovzdušia podľa článku VI šiesteho bodu sa obmedzuje iba na samotné zriadenie vecných bremien a úpravu vykonania záznamu do katastra nehnuteľností. Podľa prezidentky však absentuje akékoľvek ustanovenie o primeranej náhrade za obmedzenie vlastníckeho práva, a preto nemožno hovoriť o splnení materiálnej podmienky primeranej náhrady, ktorú ústava vyžaduje a nemožno hovoriť ani o ústavne súladnom obmedzení vlastníckeho práva," uviedol hovorca prezidentky. Tento bod legislatívnej zmeny preto hlava štátu navrhuje pri opätovnom prerokovaní vypustiť.

Nový zákon o ochrane ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia má za cieľ znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji. Stanovuje prípustnú mieru znečistenia ovzdušia v krajine, vymedzuje pôsobnosť orgánov ochrany ovzdušia, určuje povinnosti a zákazy pre fyzické a právnické osoby a koriguje monitoring a hodnotenie kvality ovzdušia.

Zohľadňuje aj lokálny prístup k riadeniu kvality ovzdušia. Obce by mohli zakázať vybrané osobitné činnosti na svojom území. Získať majú aj právomoc vytvárať nízkoemisné zóny s možnosťou obmedziť cestnú dopravu. Legislatíva je podľa envirorezortu vôbec prvou, ktorá upravuje reguláciu zápachu.

Zaviesť má možnosť kontroly individuálneho spaľovania zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Priniesť má aj vysoké pokuty pre znečisťovateľov, obmedzenie nelegálnych dovozov odpadu zo zahraničia na účely jeho spaľovania či zníženie obsahu prachových častíc PM2,5 v ovzduší, najmä v oblastiach dopravy, priemyslu a vykurovania rodinných domov.

01 - Modified: 2022-12-13 16:35:59 - Feat.: 1 - Title: Čaputová reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu: Je dôležitým príspevkom k posilneniu právneho štátu
01 - Modified: 2024-12-13 17:15:56 - Feat.: - Title: Prezident podpísal novelu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorú predtým vetoval 02 - Modified: 2024-12-11 08:43:01 - Feat.: - Title: Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy je stále stabilný, hlási Gazprom aj Eustream 03 - Modified: 2024-12-04 17:15:31 - Feat.: - Title: Poslanci schválili vetovanú novelu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, prijali pripomienku prezidenta 04 - Modified: 2024-11-08 14:26:27 - Feat.: - Title: Z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobila v minulom roku najviac Čaputová 05 - Modified: 2024-10-24 15:01:49 - Feat.: - Title: Ceny plynu sa môžu dostať aj na predkrízovú úroveň, no nie na Slovensku, tvrdí analytik
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. december 2024 17:51